تولید کننده تجهیزات التراسونیک
فاپن
نانوذرات فاموتیدین جامد-لیپید فاموتیدین با استفاده از فراصوت

فاموتیدن یک مولکول دارویی رایج است که در داروهای سوزش معده استفاده می‌شود. به منظور غلبه بر حلالیت ضعیف و در نتیجه فراهمی زیستی ضعیف، فاموتیدین را می توان به صورت نانوذرات جامد لیپید با استفاده از فراصوت به عنوان روش کپسول‌سازی فرموله کرد.

 فراصوت نانوذرات جامد لیپید با اولتراسونیک

 فاموتیدین به طور گسترده‌ای در تولید داروها، واکسن‌ها و مکمل‌های غذایی استفاده می‌شود. یک کاربرد مهم، فرمول‌بندی، کپسول‌سازی و / یا به دام انداختن مولکول‌های فعال(به عنوان مثال ماده دارویی) در سیستم‌های انتقال داروی کاربردی نانو ساختاری مانند نانوذرات لیپید جامد، لیپوزوم‌ها‌، نیوزوم‌ها‌، مجتمع‌های درگیر یا نانوذرات پلیمری است.

 فاموتیدین

فاموتیدین یک مسدود‌کننده گیرنده H2 و ترکیب فعال در داروی سوزش معده بدون نسخه (PTC) Pepcid است. جذب از راه خوراکی به اندازه کافی سریع است‌، اما فاموتیدین می‌تواند توسط اسید معده تخریب شود و باعث کاهش دوز تا 35.8٪ بعد از 50 دقیقه شود. این دارو همچنین تحت متابولیسم عبور اول قرار دارد که تنها تا 40-50٪ از دسترس بیولوژیکی آن کاسته می‌شود. از اواخر آوریل 2020 ، فاموتیدین همچنین به عنوان داروی بالقوه برای درمان بیماران مبتلا به SARS-CoV-2 (ویروس کرونا) ناشی از 19 COVID مورد مطالعه قرار می‌گیرد – بیماران در یک کارآزمایی بالینی‌، بیماران مبتلا به ویروس کرونا ویروس شدید COVID-19 فاموتیدین را به صورت داخل وریدی دریافت می‌کنند. داروهای متداول فاموتیدین با مارک های مختلف مانند Pepcid AC ، Acid Controller ، Pepcid ، Acid Reducer (famotidine) ، پیشگیری از سوزش سر دل و تسکین دل درد (famotidine) شناخته می شوند.

تهیه اولتراسونیک نانوذرات جامد لیپیدی

تهیه نانوذرات جامد لیپیدی (SLN) به کمک فراصوت پرشده از فاموتیدین یک روش ساده و کارآمد برای تدوین سیستم تحویل دارویی در اندازه نانو با کیفیت بالا با قابلیت دسترسی زیستی قابل توجه است. زای و همکاران (2019)[1] با استفاده از روش امولسیون گرم با کمک فراصوت، نانوذرات لیپید جامد (SLN) را تهیه کردند. گلیسیریل مونوسترات و مخلوط Span 20 (3: 1 W / W) مخلوط در دمای 60 درجه سانتیگراد تقریباً مذاب شدند و فاموتیدین اضافه شده (2 میلی گرم در میلی لیتر از حجم کل). آب حاوی پولوکسامر (4 میلی گرم در میلی لیتر) نیز در حدود 60 درجه سانتیگراد گرم شد و به مخلوط چربی مذاب منتقل می‌شود. چربی و فاز آبی توسط هموژنایزر با برش بالا در 5000 دور در دقیقه به مدت 5 دقیقه مخلوط شدند ، سپس با استفاده از سونیکاتور نوع پروبی به مدت 5 دقیقه فراصوت شدند. نتایج نشان داد که نانو ذرات جامد لیپیدی پر از فاموتیدین دارای اندازه ذرات متوسط ​​26.5 ± 151.90 نانومتر و توزیع اندازه نسبتاً کوچک (0.04±355/0) بودند. نانو ذرات جامد لیپیدی پر از فاموتیدین دارای راندمان به دام انداختن بالایی از %4.39± 82.3  و قابلیت فراهمی زیستی آنها افزایش یافت.

شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن) مدتهاست که در زمینه طراحی، ساخت، توزیع و خدمات هموژنایزرهای اولتراسونیک با کارایی بالا برای صنایع دارویی و غذایی تجربه دارد. تهیه نانوذرات چربی جامد با کیفیت بالا، حامل های چربی ساختاری نانو، لیپوزوم ها، نیوزوم ها و مجتمع های شامل سیکلودکسترین فرایندهایی هستند که از سیستم‌های اولتراسونیک شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن) با قابلیت اطمینان بالا و خروجی با کیفیت برتر استفاده می‌شود. فراصوت شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن) امکان کنترل دقیق کلیه پارامترهای فرآیند مانند دامنه، دما، فشار و انرژی فراصوت را فراهم می‌کند.