تولید کننده تجهیزات التراسونیک
فاپن
فرمولاسیون داروهای هوشمند و نوتروپیک ها با دستگاه اولتراسونیک هموژنایزر صنعتی

داروهای هوشمند و مکمل های نوتروپیک به عنوان " تقویت کننده های شناختی " به منظور افزایش عملکرد ذهنی، ظرفیت مغز، تمرکز، حافظه و خلاقیت، برای تقویت انگیزه و انرژی ذهنی و همچنین جهت سلامت مغز مصرف می شوند. برای بهبود عبور ترکیبات زیست فعال مانند نوتروپیک ها، داروهای هوشمند و مواد انرژی زا از سد خونی- مغزی (BBB)، مولکول ها باید به شکل نانو تولید شده باشند. تولید نانولیپوزوم‌ها، میسل‌ها، نانوذرات لیپید جامد، نانوحامل‌های نانوساختار و نانو امولسیون‌ها به کمک التراسونیک (دستگاه هموژنایزر صنعتی) (دستگاه هموژنایزر صنعتی)، یک روش شناخته شده برای افزایش فراهمی زیستی مولکول‌های فعال زیستی، ویتامین‌ها و مواد شیمیایی گیاهی است.

نوتروپیک ها یا داروهای هوشمند مولکول های محرک مغز و بدن (به اصطلاح تقویت کننده های شناختی) هستند که می توانند به دسته های راستام ها، محرک ها، آداپتوژن ها، کولینرژیک ها، سروتونرژیک ها، دوپامینرژیک ها، داروهای هوشمند عملکرد متابولیک و دسته های دیگر تقسیم شوند. در ادامه در مورد این دسته بندی توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد.

لیپوزوم ها و نانوحامل های مبتنی بر لیپید چیستند؟

لیپوزوم ها و نانوحامل های مبتنی بر لیپید مانند نانو امولسیون ها، نانو سوسپانسیون ها، نانوذرات لیپیدی جامد (SLNs) و حامل های لیپید نانوساختار (NLCs) به عنوان سیستم های حامل داروی قوی شناخته می شوند که مولکول های زیست فعال و مواد مغذی را به محل مورد نظر می رسانند و در نتیجه باعث فراهمی زیستی و نرخ جذب بالاتر می شود.

لیپوزوم ها را می توان به عنوان شکل خاصی از نانوحامل های لیپیدی نانوساختار طبقه بندی کرد. لیپوزوم ها وزیکول های کروی با یک هسته آبی هستند که توسط یک یا چند دولایه لیپیدی محصور شده است. از آنجایی که لیپوزوم ها قابلیت محصور کردن مولکول های لیپوفیل و آبدوست را دارند، به عنوان یک سیستم دارورسانی بسیار قوی محسوب می گردند لیپوزوم در ساختار خودآرایی و خود بسته خود می تواند چندین ترکیب زیست فعال (یعنی مواد مغذی یا مولکول های درمانی) را به طور همزمان در خود محصور کند. دولایه فسفولیپیدی آن از مولکول های فعال زیستی محبوس شده در برابر هیدرولیز و تخریب اکسیداتیو محافظت می کند. از آنجایی که ساختار پوسته لیپوزوم شباهت قابل توجهی به سلول پستانداران نشان می دهد، لیپوزوم ها قادر به انتقال ترکیبات زیست فعال به سلول ها و مکان های درون سلولی هستند. از مزایای شناخته شده سیستم های تحویل لیپوزومی می توان به محافظت در برابر تخریب آنزیمی، سمیت کم، زیست سازگاری بالا، زیست تخریب پذیری و غیر ایمنی زایی نام برد.

سایر نانوحامل های لیپیدی

نانوحامل‌های لیپیدی یا نانوحامل‌های مبتنی بر لیپید به عنوان سیستم‌های تحویل دارو/مولکول در اندازه نانو هستند که از ساختارهای لیپیدی برای محصور کردن مولکول‌های فعال زیستی به منظور دستیابی به فراهمی زیستی بالاتر، نرخ جذب بیشتر، افزایش پایداری طولانی‌مدت و محافظت در برابر عوامل تخریب خارجی (مانند اکسیداسیون، هیدرولیز) استفاده می‌کنند. حامل‌های لیپیدی نانوساختار شامل نانوذرات لیپیدی جامد (SLN)، حامل‌های لیپیدی نانوساختار (NLC)، نانولیپوزوم‌ها، میسل‌ها، نانوامولسیون‌ها، نانوسوسپانسیون‌ها و نانولوله‌های لیپیدی هستند. ترکیب شیمیایی خاص و ویژگی‌های فیزیکوشیمیایی متناظر آن به هر شکل از نانوحامل ها مزایای منحصر به فردی می‌دهد، که هر یک از آن‌ها را برای شرایط خاصی، نظیر اشکال تجویزی متفاوت (مانند خوراکی، داخل وریدی، داخل بینی، موضعی و ...)، ترکیبات مولکولی متفاوت، ظرفیت بارگیری یا فرمول‌های رهش زمانی مناسب می‌سازد.

نانوذرات لیپیدی جامد (SLN) و حامل‌های لیپیدی نانوساختار (NLC) ذرات جامد متشکل از یک ماتریس لیپیدی در فاز آبی هستند که توسط سورفکتانت‌ها تثبیت شده اند. مکمل های لیپوزومی و سایر مکمل های نانو کپسوله شده (مانند SLN ها، NLC ها) فراهمی زیستی بالاتری را ارائه می دهند، به این معنی که درصد بسیار بالایی از ماده فعال زیستی (مانند ویتامین، آنتی اکسیدان، فلاونوئید و غیره) توسط سلول های بدن جذب و متابولیزه می شود. فقط بخش بسیار کمی از آن به واسطۀ جذب نشدن و دفع توسط بدن هدر می رود. این امر فرمول‌های نانولیپوزومی را بسیار قوی، مؤثر و قابل اعتماد می‌سازد زیرا تقریباً تمام مولکول‌های زیست فعال به سلول‌های مقصد تحویل داده می‌شوند.

فرمولاسیون التراسونیک (دستگاه هموژنایزر صنعتی) مولکول های محرک با بالاترین فراهمی زیستی

نانو امولسیون‌سازی و کپسوله‌سازی نانو توسط التراسونیک (دستگاه هموژنایزر صنعتی)، مولکول‌های نوتروپیک و روان‌گردان را محلول در آب می‌کند و در نتیجه بسیار قابل جذب و زیست در دسترس خواهند بود. نرخ جذب بالاتر و همچنین افزایش فراهمی زیستی و زیست سازگاری، ماده زیست فعال را قوی تر می کند و ممکن است آن را قادر به عبور از سد خونی مغزی کند.

فرمولاسیون اولتراسونیک نوتروپیک ها:

 • لیپوزوم ها

 • نانو امولسیون ها

 • میسل ها

 • نانوذرات لیپید جامد (SLN)

 • ناقلان لیپید نانوساختار (NLC)

 • کمپلکس دربرگیرنده (مانند سیکلودکسترین)

 • نیوزوم ها

تعداد بسیار زیادی از مولکول ها، مواد مغذی و فیتوکمیکال‌ها وجود دارند که سلامت و ظرفیت مغز را بهبود می دهند، که می‌توان آنها را استخراج کرد و/یا به مکمل‌های تقویت‌شده نانو، مانند مایعات، شربت ها، کپسول‌ها، اسپری‌های بینی، محصولات غذایی غنی‌شده و غیره تبدیل کرد.

شناخته شده ترین نوتروپیک ها موادی از کلاس راستام هستند، مانند پیراستام، آنیراستام، اکسیراستام، پرامیراستام و فنیل پیراستام. بسیاری از راستام ها چربی دوست (محلول در چربی) هستند. با استفاده از تابش امواج اولتراسونیک، راستام محلول در چربی به شکل نانویی کپسوله می‌شود، مانند نانو امولسیون‌ها، لیپوزوم‌ها، نانوذرات لیپید جامد (SLN) و حامل‌های لیپید نانوساختار (NLCs). این فرمول‌های نانو، راستام محلول در چربی و دفع کننده آب را به محصولی محلول در آب تبدیل می‌کند. از آنجایی که جریان خون در بدن انسان مبتنی بر آب است، فرمول‌های نانوی محلول در آب، فراهمی زیستی بسیار بالاتری را ارائه می‌دهند.

داروهای هوشمند نانو توسط التراسونیک (دستگاه هموژنایزر صنعتی)

فن‌آوری کپسوله‌سازی اولتراسونیک و فرمولاسیون نانو امکان تهیه مکمل‌ها و داروهای با قابلیت زیستی بسیار بالا را فراهم می‌کند. مولکول‌های فعال زیستی که از فرمول‌بندی اولتراسونیک در یک سیستم ناقل لیپید لیپوزومی یا نانوساختار دیگر سود می‌برند عبارتند از ویتامین‌ها، آنتی اکسیدان‌ها، فلاونوئیدها، عصاره‌های گیاهی، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و پپتیدها.

 • ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها، که می‌توانند از منابع طبیعی استخراج شوند یا سنتز شوند، شامل ویتامین C، ویتامین‌های B، گلوتاتیون، رزوراترول، CoQ10 (ubiquinone) و غیره است.

 • مولکول های گیاهی مانند CBD، THC، CBG (شاهدانه)، کاتکین های چای سبز (به عنوان مثال EGCG)، نیکوتین، کافئین، آشواگاندا، بربرین، کراتوم و غیره.

 • عصاره قارچ ها مانند گون، یال شیر، دم بوقلمون، چاگا، سیلوسایبین (قارچ جادویی) و غیره.

 • اسیدهای آمینه مانند کراتین، گلیسین، 5-HTP (5-هیدروکسی تریپتوفان)، فنیل آلانین، L-theanine (اسید آمینه موجود در چای)، گابا (گاما آمینوبوتیریک اسید)، تائورین، N-استیل سیستئین (NAC)، L- تیروزین و غیره

 • مواد معدنی مانند کلات های منیزیم (مانند منیزیم ترئونات، منیزیم اوروتات) را می توان به صورت فراصوت (اولتراسونیک) به صورت ذرات نانو در لیپوزوم ها محصور کرد.

 • مواد مغذی، پپتیدها و سایر مولکول ها مانند آلفا-GPC، ملاتونین، کولین (کولین بی تارترات، کولین کلرید)، کتامین (راسمیک)، اسیدهای چرب امگا 3 (EPA، DHA)، اسید α-لیپوئیک (ALA)، سلژیلین ( ال-دپرنیل)، سانتروفنوکسین، اکسی توسین، متیلن بلو و غیره.

فرمولاسیون لیپوزومی تقویت‌شده با نانو مولکول‌ها و مواد مغذی زیست فعال، فراهمی زیستی بالاتری را ارائه می‌دهد و ممکن است مواد هدف را قادر به عبور از سد خونی مغز کند. کپسوله سازی از مولکول های زیست فعال در برابر هیدرولیز ناشی از اسید در معده و تخریب آنزیمی در سراسر دستگاه گوارش جلوگیری می کند، به طوری که درصد بالایی از ماده مغذی بدون آسیب به محل هدف سلول ها منتقل می شود.

استخراج اولتراسونیک فیتوشیمیایی ها:

استفاده از امواج التراسونیک (دستگاه هموژنایزر صنعتی) (دستگاه هموژنایزر صنعتی)، فناوری برتر برای آزادسازی مولکول های زیست فعال از گیاهان، قارچ ها و باکتری ها است. استخراج اولتراسونیک یک روش غیر حرارتی است که اصل کار آن بر اساس کاویتاسیون آکوستیک است. کاویتاسیون آکوستیک/ اولتراسونی، یک نیروی برشی و آشفتگی مکانیکی ایجاد می کند که دیواره ها و غشاهای سلولی را سوراخ کرده و مختل می کند و باعث انتقال جرم می شود. در نتیجه، اعمال امواج التراسونیک (دستگاه هموژنایزر صنعتی) (دستگاه هموژنایزر صنعتی) مواد فعال زیستی را از داخل سلول آزاد می کند و آن ها را به حلال (مانند آب، اتانول، گلیسیرین، روغن نباتی و غیره) منتقل می کند.

دستگاه های اولتراسونیک صنعتی برای فرمولاسیون های نوتروپیک

دستگاههای التراسونیک (دستگاه هموژنایزر صنعتی) طراحی شده و تولید شده توسط شرکت دانش بنیان فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن) ماشین‌های قابل اعتمادی هستند که در تولید دارو و مکمل‌ها برای فرموله کردن نوتروپیک‌ها و داروهای هوشمند با کیفیت بالا استفاده می‌شوند که از نانو امولسیون‌ها تا لیپوزوم‌ها، حامل‌های لیپید نانوساختار، نانوذرات لیپید جامد، کمپلکس های دربرگیرندۀ حاوی ویتامین‌ها، آنتی اکسیدان ها، فلاونوئیدها، پپتیدها، پلی فنول ها و سایر ترکیبات فعال زیستی را دربرمی گیرند و بالاترین فراهمی زیستی، پایداری و عملکرد عالی را ارائه می دهند. شرکت فاپن برای برآورده کردن خواسته‌های مشتریان خود، دستگاه‌های اولتراسونیک را از دستگاه هموژنایزر آزمایشگاهی جمع‌وجور و دستگاه‌های اولتراسونیک‌کننده رومیزی تا سیستم‌های هموژنایزر اولتراسونیک کاملاً صنعتی برای تولید حجم بالایی از نوتروپیک‌ها و فرمول‌های دارویی هوشمند عرضه می‌کند. فرآیندهای فرمولاسیون التراسونیک (دستگاه هموژنایزر صنعتی) را می توان به صورت بچ یا فرآیند پیوسته درون خطی با استفاده از راکتور اولتراسونیک اجرا کرد. طیف وسیعی از سونوترودهای اولتراسونیک (پروب ها) و مخازن راکتور برای اطمینان از تنظیم بهینه برای تولید لیپوزوم شما در دسترس هستند. استحکام تجهیزات التراسونیک (دستگاه هموژنایزر صنعتی) شرکت فاپن امکان عملکرد 24 ساعته و 7 روز هفته را تحت شرایط سنگین در محیط‌های سخت فراهم می‌کند و چرخه طولانی‌مدت دستگاه‌های اولترا سونیک را تضمین می‌کند.

کنترل دقیق تمام پارامترهای مهم فرآیند مانند دامنه، فشار، دما و زمان فراصوت (اولتراسونیک)، فرآیند اولتراسونیک را قابل اعتماد و قابل تکرار می کند. شرکت اولتراسونیک فاپن اهمیت کیفیت بالای محصول به طور مداوم را می داند. نمایشگرهای لمسی دیجیتال امکان نظارت مداوم بر فرآیند را فراهم می‌کنند و امکان تنظیم دقیق پارامترهای فرآیند را در هر زمان که لازم باشد عملی می‌سازند. این امر نظارت بر فرآیند و کنترل کیفیت را به میزان قابل توجهی تسهیل می کند.

خوب است بدانید

نوتروپیک ها و داروهای هوشمند

اصطلاح "نوتروپیک" از کلمات یونانی باستان νόος (nóos) گرفته شده است که به معنی ذهن و τροπή (tropḗ) است که به معنای چرخش است. نوتروپیک ها که به عنوان داروهای هوشمند نیز شناخته می شوند، مواد "گردانندۀ ذهن" هستند. بدین معنی که مواد فعال زیستی هستند که با افزایش عملکرد شناختی، به ویژه هوش، عملکردهای اجرایی، حافظه، خلاقیت، هوشیاری و انگیزه بر مغز تأثیر می گذارند. آنها به عنوان تقویت کننده های شناختی یا به عنوان دوپینگ مغز استفاده می شوند. نوتروپیک های محبوب شامل راستام ها هستند. اولین فرم سنتز شده راستام از GABA مشتق شده و به پیراستام معروف است که به عنوان یک مادۀ غیر سمی شناخته می شود و به طور طولانی مدت مورد بررسی قرار گرفته است. آنیراستام، اکسیراستام، پرمیراستام و فنیل پیراستام از نظر ساختاری شبیه پیراستام هستند، اما قدرت تحریک بالاتری را نشان می دهند. اشکال جدیدتر راستام مانند کولوراستام، فاسوراستام، نفیراستام یا نوپپت شباهت ساختاری با پیراستام ندارند.

برخی از نوتروپیک ها می توانند اثرات روانگردان یا روان- فعال نیز داشته باشند و بر فرآیندهای ذهنی مانند ادراک، آگاهی، شناخت، پاسخگویی، خلق و خو و عواطف تأثیر بگذارند.

راستام ها

راستام ها به عنوان نوع اصلی داروی هوشمند با پیراستام به عنوان اولین راستام سنتز شده شناخته شده و به عنوان اولین نوتروپیک شناخته شده است. پیراستام یک مولکول در گروه راستام ها با نام شیمیایی 2-oxo-1-pyrrolidine acetamide است. این ماده، یکی از مشتقات انتقال دهنده عصبی GABA (گاما آمینوبوتیریک اسید) است. پیراستام یک مولکول دارویی با هسته پیرولیدون است که معمولاً برای بیماران مبتلا به آلزایمر یا علائم پیش از زوال عقل تجویز می شود. با این حال، پیراستام و سایر راستام ها نیز توسط بزرگسالان سالم به منظور تشدید انتقال سیناپسی شیمیایی بین سلول های مغز استفاده می شود. در نتیجه راستام ها می توانند IQ عمومی، حافظه و عملکردهای یادگیری، وضوح ذهنی و انگیزه را افزایش دهد. از دیگر مولکول های در کلاس راستام می توان از پرمیراستام، اکسیراستام، و آنیراستام نام برد.

از آنجایی که راستام ها در ایالات متحده آمریکا یا بسیاری از کشورهای دیگر در گروه مواد کنترل نشده قرار می گیرند، راستام ها را می توان به عنوان مکمل های بدون نسخه خریداری کرد. راستام ها غیرسمی هستند و عوارض جانبی عمومی شامل سر درد است که در نتیجه کاهش کولین راستام در مغز ایجاد می شود. بنابراین، کاربران اغلب دوز راستام خود را با یک مکمل کولین ترکیب می کنند (مثلا کولین بی تارتارات. مصرف بیش از حد راستام ها عمدتاً فقط عوارض جانبی خفیفی دارد که مشابه مصرف بیش از حد کافئین است).

محرک ها

مواد محرکی مانند کافئین و نیکوتین داروهای هوشمندی هستند که به طور گسترده در جمعیت جهان پخش شده اند. کافئین و نیکوتین محرک های روانی قانونی هستند، در حالی که استفاده از زیرگروه آمفتامین های محرک غیرقانونی است. کلاس محرک ها تقریباً شامل هر مولکولی است که باعث بیداری و هوشیاری عمومی می شود، احساس خستگی و خواب آلودگی را کاهش می دهد و همزمان عملکرد مغز و ضریب هوشی (IQ) را افزایش می دهد. داروی ضد نارکولپسی مودافینیل یکی از برجسته ترین داروهای پزشکی است که توسط افراد سالم به عنوان "افزایش دهنده شناختی بدون برچسب" برای تقویت عملکرد ذهنی استفاده می شود. یکی دیگر از داروهای بدون برچسب استفاده شده متیل فنیدات است، دارویی که برای درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) تجویز می شود و توسط افراد سالم به عنوان تقویت کننده شناختی استفاده می شود.

آداپتوژن ها

مواد آداپتوژنیک ترکیبات فیتوشیمیایی، یعنی مولکول های مشتق شده از گیاه هستند که به منظور تقویت پاسخ بدن و سیستم ایمنی بدن به موقعیت های استرس زا تجویز می شوند. آداپتوژن ها را می توان به عنوان ترکیبات "استرس" توصیف کرد که بدن را تحریک می کند تا با حفظ یا بازیابی هموستاز (تعادل بین فرآیندهای متابولیک بدن) با شرایط سازگار شود. مسیر اصلی عمل آداپتوژنیک بر هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (محور HPA) در پاسخ به تحریک توسط استرس خارجی تأثیر می گذارد. تقریباً همه آداپتوژن ها در کلاس داروهای کنترل نشده قرار می گیرند که می توانند به عنوان مکمل های بدون نسخه خریداری شوند. از محبوب ترین و پرمصرف ترین آداپتوژن ها می توان به جینسنگ، جینجرول (زنجبیل)، آشواگاندا، جینسنگ سیبری (eleutherococcus senticosus)، رودیولا روزیا (ریشه قطبی)، توت پنج طعم (schisandra chinensis) ، کاوا کاوا، گل ساعت (Passion Flower)، چای کوهی (St. John’s Wort) و بشقابی (scutellaria baicalensis) اشاره نمود.

آیا شاهدانه یک آداپتوژن است؟ شاهدانه در طول سال های گذشته توجه زیادی را به خود جلب کرده است، بیشتر به دلیل ترکیبات ضد التهابی و آرامش بخش کانابیدیول (CBD) و کانابیگرول (CBG). حتی با وجود اینکه کانابینوئیدها ترکیبات غیر سمی مشتق شده از گیاه هستند و اثرات ثابت شده کاهش استرس را بر بدن دارند، حشیش و کانابینوئیدها به طور رسمی به عنوان مواد سازگار زا طبقه بندی نمی شوند. اما از آنجایی که CBD، CBG و آداپتوژن های واقعی شباهت هایی در عملکرد و اثرات خود نشان می دهند، اغلب به منظور تقویت کارایی کانابینوئید و همچنین آداپتوژن به صورت ترکیبی استفاده می شوند.

در حالی که آداپتوژن ها اثرات ارتقاء دهنده سلامت و کاهش استرس دارند، اثر اندکی به عنوان تقویت کننده های شناختی از خود نشان می دهند. بهبود شناختی حاصل از آداپتوژن‌ها عمدتاً با متعادل کردن پاسخ استرس، انعطاف‌پذیری و سلامت کلی بدن بدست می آید، نه شروع مستقیم رشد سلول‌های مغزی جدید یا اتصالات عصبی حاصل می‌شود.

کولینرژیک ها

مواد کولینرژیک ترکیبات شیمیایی هستند که عملکرد استیل کولین و/یا بوتیریل کولین را تقلید می کنند. داروهای هوشمند مبتنی بر کولین به دلیل تأثیر آنها بر حافظه، توجه و تنظیم خلق و خو مصرف می شود. استیل کولین یکی از انتقال دهنده های عصبی اصلی در مغز است. همچنین یک جزء ضروری برای عملکرد صحیح سیستم عصبی محیطی است. کولین را می توان به عنوان مکمل مصرف کرد، اما در غذا نیز وجود دارد، به عنوان مثال زرده تخم مرغ و دانه سویا سرشار از کولین هستند.

سولبوتیامین (که به صورت تجاری به عنوان داروی بدون نسخه با نام تجاری Arcalion در دسترس است) یک مشتق مصنوعی از تیامین (ویتامین B1) است که از سد خونی مغزی عبور می کند و می تواند سطح تیامین را در مغز افزایش دهد. سولبوتیامین که برای بهبود حافظه و غلبه بر ضعف و خستگی و در عین حال کاهش بازداری روانی-رفتاری شناخته شده است، توسط ورزشکاران نیز استفاده می شود. سولبوتیامین به عنوان یک داروی هوشمند کولینرژیک طبقه بندی می شود زیرا این ماده به عنوان تنظیم کننده کولینرژیک در هیپوکامپ عمل می کند. هنگامی که در دوزهای درمانی استفاده می شود، هیچ عارضه جانبی جدی مشاهده نشده است.

سروتونرژیک ها

سروتونین یا 5-هیدروکسی تریپتامین (5-HT)، یک انتقال دهنده عصبی مونوآمین است که به خلق و خوی (حس خوب، شادی) کمک می کند و آن را کنترل می کند و خواب، اشتها، شناخت، یادگیری، حافظه، سیستم پاداش و فرآیندهای فیزیولوژیکی متعددی مانند استفراغ و یا انقباض عروق را تعدیل می کند. سروتونین در بدن با قرار گرفتن در معرض نور خورشید تولید می شود. ترکیبات طبیعی سروتونرژیک (ترویج کننده یا آزاد کننده سروتونین) مانند ال-تریپتوفان نیز در منابع غذایی وجود دارد.

دوپامینرژیک ها

دوپامینرژیک ها مواد دارویی هوشمندی هستند که بر سطح دوپامین در مغز تأثیر می گذارند. دوپامین یک هورمون و یک انتقال دهنده عصبی است که چندین نقش مهم در مغز و بدن ایفا می کند. به عنوان مثال، مسیر دوپامین مسئول احساسات خوب و سیگنال های بیوشیمیایی بازخورد مثبت در رابطه با تجربیات خوشایند مانند غذای خوشمزه، رابطه جنسی، تعامل اجتماعی مثبت و غیره است.

دوپامین به‌عنوان دارو با نام‌های تجاری Intropin، Dopastat و Revimine در دسترس است، که عمدتاً به عنوان یک داروی محرک در درمان فشار خون پایین شدید، ضربان قلب آهسته و ایست قلبی استفاده می‌شود.

داروهای هوشمند دوپامینرژیک تقویت‌کننده‌های دوپامین هستند که برای غلبه بر سطوح پایین دوپامین استفاده می‌شوند، که عموماً با سطوح پایین انرژی، کمبود انگیزه، بی‌لذتی (ناتوانی در احساس لذت)، بی‌تفاوتی، افسردگی، رفتارهای اعتیادآور، حافظه ضعیف و کاهش عملکرد یادگیری مرتبط هستند. داروهای هوشمند دوپامینرژیک رایج عبارتند از L-tyrosine، Yohimbine و selegilin (یک مهارکننده MAO). تقویت‌کننده‌های دوپامین با افزایش اثربخشی دوپامین در مغز یا مهار آنزیم‌هایی که دوپامین را تجزیه می‌کنند، توجه و هوشیاری را افزایش می‌دهند.

دسته‌های دیگر داروهای هوشمند، تقویت‌کننده‌های شناختی و نوتروپیک‌ها شامل گلیسینرژیک‌ها، آدنوسینرژیک‌ها، آدرنرژیک‌ها، کانابینوئیدرژیک‌ها، GABAergics، هیستامینرژیک‌ها، ملاتونرژیک‌ها، مونوآمینرژیک‌ها و اپیوئیدرژیک‌ها هستند.

گروه نوتروپیک های "-ارژیک" موادی هستند که سیستم خاصی را در بدن و مغز تعدیل می کنند. سیستم خاص در قسمت اول این اصطلاح یکپارچه شده است. به عنوان مثال، گلیسینرژیک ها به طور مستقیم سیستم گلیسین را در بدن و مغز تعدیل می کنند، آدنوزینرژیک ها به طور مستقیم سیستم آدنوزین را در بدن و مغز تعدیل می کنند، دوپامینرژیک ها بر روی سیستم دوپامین و غیره عمل می کنند.

کمپلکس های دربرگیرنده

یک ترکیب دربرگیرنده، کمپلکسی است که در آن یک ماده شیمیایی (به اصطلاح "میزبان") دارای حفره ای است که مولکول دیگری (به اصطلاح "مهمان") در آن گنجانده شده است. سیکلودکسترین‌ها متداول‌ترین ترکیبات میزبان هستند، زیرا می‌توانند با طیف گسترده‌ای از ترکیبات جامد، مایع و گاز کمپلکس دربرگیرنده را تشکیل دهند. ترکیبات مهمان از معرف‌های قطبی مانند اسیدها، آمین‌ها، یون‌های کوچک (مانند ClO4-، SCN-، آنیون‌های هالوژن) تا هیدروکربن‌های آلیفاتیک و آروماتیک بسیار غیرقطبی و گازهای کمیاب هستند. کمپلکس های دربرگیرنده را می توان به صورت محلول یا در حالت کریستالی سنتز کرد. کمپلکس‌سازی اولتراسونیک کمپلکس‌های دربرگیرنده مبتنی بر سیکلودکسترین یک روش بسیار مطمئن و کارآمد برای تولید کمپلکس‌های دربرگیرنده بارگذاری شده است که پایداری بالا و فراهمی زیستی را افزایش می‌دهد. معمولاً از آب به عنوان حلال استفاده می شود، اگرچه دی متیل سولفوکسید و دی متیل فرمامید نیز حلال های جایگزین هستند.