تولید کننده تجهیزات التراسونیک
فاپن
رسوب زدایی سطح الکترود در فرآیند الکتروشیمیایی به کمک فراصوت

رسوب زدایی سطح الکترود یک مشکل جدی در بسیاری از فرایندهای تولید الکتروشیمیایی و در حسگرهای الکتروشیمیایی است.

رسوب گذاری الکترود می تواند بر عملکرد و بازده انرژی سلول الکتروشیمیایی تأثیر بگذارد. تابش التراسونیک وسیله ای مؤثر برای جلوگیری و حذف رسوب الکترود است. رسوب الکترود باعث کاهش تماس فیزیکی الکترولیت با الکترود برای انتقال الکترون است و از این رو سرعت واکنش الکتروشیمیایی را کاهش می دهد. غالباً عامل رسوب در اثر فعل و انفعالات آب دوست، آبگریز یا الکترواستاتیک بین ماده رسوب دهنده و سطح الکترود ، به برخی از ویژگیهای ساختاری سطح الکترود می چسبد. روش های ضد‌رسوب به دلیل سطح وسیع، خاصیت الکتروکاتالیزوری و مقاومت در برابر رسوب ، شامل اصلاح سطح یا پوشش دهی با پلیمرها یا مواد مبتنی بر کربن مانند نانولوله های کربنی یا گرافن است. از طرف دیگر، نانو ذرات فلزی می توانند دارای خواص ضد آلودگی همراه با ویژگی های الکتروکاتالیزوری و هدایت الکتریکی بالا باشند. همزن مکانیکی التراسونیک یک روش مناسب جایگزین است. تحریک التراسونیک از امواج صوتی با فرکانس بالا و با شدت زیاد در یک مایع برای تسهیل یا تقویت حذف عوامل رسوب از سطوح غوطه ور شده در یک مایع فعال شده با فراصوت استفاده می کند. تمیزکاری سطح الکترود اولتراسونیک فناوری منحصر به فرد در توانایی حذف عوامل رسوب از سطح الکترود است. فناوری تمیز کردن التراسونیک قادر است به هر سطح الکترود خیس شده از جمله سوراخ های کور، رشته ها و خطوط سطح نفوذ کرده و آنها را تمیز کند. تقاضا برای تمیزی سطح الکترود بهبود یافته باعث توسعه فن‌آوری همزن اولتراسونیک شده است. امروزه می توان الکترودها را با فرکانس فراصوت به صورت مکانیکی به هم زد یا مایع نزدیک الکترود را برای تمیز کردن سطح الکترود غیر مستقیم تحریک کرد. این مایع توان التراسونیک را جذب می کند و کسری از این توان را به سطح الکترود منتقل می کند ، در جایی که حفره اولتراسونیک حاصل لایه های رسوب را از بین می برد. به طور کلی ، در این روش غیر مستقیم، باید دسترسی مستقیم به سطح آلوده وجود داشته باشد تا مؤثر باشد.

پتانسیل الکتروشیمیایی و الکترولیز

دانستنی ها

سایر اثرات احتمالی تحریک مافوق صوت بر روی یک سیستم الکتروشیمیایی عبارتند از:

  • بهبود هیدرودینامیک و ترابرد جمعی بر شیب غلظت و تغییر رژیم های حرکتی با تأثیر بر مکانیسم و ​​محصولات واکنش تأثیر می گذارد.
  • فعال سازی سونوشیمیایی واکنش های گونه های میانی که به صورت الکتروشیمیایی تولید شده اند.
  • تولید سونوشیمیایی گونه هایی که در شرایطی که سیستم بی صدا از نظر الکتروشیمیایی فعال نیست.

 واکنش الکتروشیمیایی نشان می دهد. انواع رسوب گذار ی الکترود حاصل از فعل و انفعالات آب دوست ، برگشت پذیرتر از رسوب گذاری ناشی از فعل و انفعالات آبگریز است. الکترودهایی که دارای سطح آبگریز بیشتری هستند، مانند الکترودهای پایه کربنی می توانند باعث رسوب زدگی در داشتن اجزای آب گریز ، مانند ترکیبات معطر ، ترکیبات اشباع یا آلیفاتیک یا پروتئین ها شوند. ماکرومولکول های بیولوژیکی ، مانند پروتئین ها و سایر مواد بیولوژیکی ، سلول ها ، قطعات سلول یا DNA / RNA نیز باعث ایجاد رسوب در سطح الکترود می شوند.