تولید کننده تجهیزات التراسونیک
فاپن
دستگاه جوش پلاستیک

پلاستیک

خواه کنترل از راه دور تلویزیون، کارتریج چاپ یا اسباب بازی های کودکان و بسیاری از اشیاء روزمره ما از پلاستیک ساخته شده اند. برای اتصال ایمن، محکم و (در صورت نیاز) محکم قطعات به یکدیگر، آنها را با استفاده از امواج اولتراسونیک آب بندی و به هم وصل می کنند.

جوشکاری التراسونیک پلاستیک

جوشکاری اولتراسونیک اتصال قوی بین دو یا چند ماده از یک نوع و دو یا چند ماده از انواع مختلف ایجاد می کند. مخصوصاً برای جوشکاری مواد ترموپلاستیک مناسب است. در جوشکاری اولتراسونیک پلاستیک ها از امواج اولتراسونیک با فرکانس 20 تا 70 کیلوهرتز استفاده می شود. با دامنه 5 تا 50 میکرومتر، نوسانات توسط پروب وارد جزء می شوند. گرمای اصطکاک ایجاد می شود و این منجر به ذوب می شود. تحت فشار اضافی، پلاستیک‌ها به هم متصل می‌شوند. برای اینکه بتوانیم دقیقاً با امواج فراصوت جوش دهیم، انرژی امواج صوتی باید متمرکز شود.

این از طریق هندسه ابزار (سونوترود و سندان) یا خود پلاستیک (طراحی مفصل) به دست می آید. نقاط یا لبه های درز می توانند انرژی را متمرکز کنند.

در تصویر زیر نوع اتصال قبل و بعد از جوش التراسونیک (جوشکاری فراصوت) آمده است.

 

قبل از جوش پلاستیک
قبل از جوش پلاستیک
بعد از جوش پلاستیک
بعد از جوش پلاستیک

مزایای جوشکاری اولتراسونیک پلاستیک (جوشکاری فراصوت)

فرآیند جوشکاری اولتراسونیک (جوشکاری فراصوت) مزایای زیادی دارد. مهمترین آنها عبارتند از:

صرفه جویی در زمان: پلاستیک ها در چند ثانیه جوش داده می شوند. در جوشکاری اولتراسونیک نیازی به زمان راه اندازی و انتظار برای گرم شدن و خنک شدن ابزار نیست.

کیفیت ثابت: فناوری کنترل دقیق نتایج دقیق و قابل تکرار را تضمین می کند.

صرفه جویی در هزینه و سازگار با محیط زیست: هیچ ابزار یا وسایل کمکی دیگری مانند چسب مورد نیاز نیست و انرژی کمتری مصرف می شود.

جوشکاری پلاستیک

در بسیاری از صنایع مانند صنعت خودروسازی، صنعت محصولات مصرفی و یا در پزشکی، اتصال موثر و دقیق پلاستیک ها حائز اهمیت است. به عنوان مثال، چراغ های نشانگر در ماشین شما، محفظه اتو برقی یا فیلتر دیالیز، همه از اتصال پلاستیک ها تولید می شوند.

این را می توان از طریق انواع فرآیندهای مختلف انجام داد. به عنوان مثال، پلاستیک ها را می توان با استفاده از چسب به هم وصل کرد. مزیت: فقط مواد ترموپلاستیک (پلاستیک‌هایی که با اعمال گرما می‌توانند شکل می‌گیرند) نیستند، بلکه بیشتر پلاستیک‌های دیگر را می‌توان به این روش وصل کرد. با این حال، معایبی مانند فرآیند سخت شدن طولانی نیز وجود دارد.

جوشکاری حرارتی

جوشکاری حرارتی تکنیکی است که در آن مواد ترموپلاستیک با استفاده از فشار اضافی ذوب شده و به هم متصل می شوند. شرط ذوب همیشه گرما است و این به طرق مختلف ایجاد می شود. به عنوان مثال در مورد جوشکاری با گاز داغ، هوای گرم از دستگاه های جوشکاری باعث ذوب می شود.

جوشکاری مادون قرمز

جوشکاری مادون قرمز با استفاده از تابش مادون قرمز (نور با طول موج 780 نانومتر تا 1 میلی متر، برای انسان قابل مشاهده نیست) کار می کند. در اینجا، پلاستیک ها توسط تابش گرم می شوند، ذوب می شوند و سپس به هم می پیوندند.

جوش لیزری

جوشکاری لیزری نیز یک فرآیند جوش حرارتی است. پرتو لیزر روی یک نقطه متمرکز شده است. انرژی بالای پرتو لیزر در آن مکان گرما تولید می کند، پلاستیک ها ذوب می شوند و سپس می توانند به هم متصل شوند.

عوامل تاثیرگذار بر جوش پلاستیک التراسونیک

عوامل خارجی مختلفی می توانند بر جوش پذیری پلاستیک التراسونیک تأثیر بگذارند و قیمت دستگاه جوش پلاستیک را تغییر دهند.

 • تاثیرات منفی

مواد افزودنی مانند حفاظت در برابر آتش: افزودنی ها از پلاستیک ها در برابر تخریب ناشی از تأثیرات خارجی محافظت می کنند. با این حال، این بدان معناست که افزودنی‌ها پردازش پلاستیک را با استفاده از امواج فراصوت سخت‌تر می‌کنند.

رطوبت (مخصوصاً برای پلی آمیدها): اگر پلاستیک سطح رطوبت بالایی داشته باشد، می تواند در حین جوشکاری تبخیر شود. این منجر به حباب های گاز در ناحیه اتصال و سپس به اتصالات جوش متخلخل می شود.

تاثیرات مثبت

الیاف شیشه: سفتی، چقرمگی و استحکام پلاستیک را افزایش می دهد و در نتیجه رسانایی صدا را به خصوص در پلاستیک های نیمه کریستالی بهبود می بخشد.

دانه های شیشه ای: مقاومت فشاری پلاستیک را افزایش می دهد و در نتیجه رسانایی صدا را به ویژه در پلاستیک های نیمه کریستالی بهبود می بخشد.

خواص تعیین کننده مواد

هنگامی که صحبت از یک فرآیند جوش دقیق و موثر می شود، خواص مواد نقش مهمی دارند:

 • ماژول الاستیسیته (e-modul)

کشش و انبساط پلاستیک را هنگام اعمال نیرو توصیف می کند. هرچه ماژول الکترونیکی بزرگتر باشد، رسانایی صدای مواد بهتر است.

 • میرایی

میزان جذب و تبدیل یک پلاستیک ارتعاشات مکانیکی را توصیف می کند. هرچه میرایی بیشتر باشد، توسعه گرما شدیدتر است، زیرا انرژی ارتعاش بیشتری به گرما تبدیل می شود.

 • نقطه ذوب

نقطه ای که در آن ماده از جامد به مایع تبدیل می شود. تعیین می کند که چه مقدار گرما برای فرآیند جوش مورد نیاز است.

 • ویسکوزیته مذاب

بخش ذوب شده پلاستیک چقدر سریع می تواند جریان یابد. مذاب سخت تر تمایل بیشتری به باقی ماندن در ناحیه اتصال دارد و فرآیند یکنواخت تر است.

برای اطلاع از قیمت جوش پلاستیک ابتدا باید به سوال زیر پاسخ دهیم؟

کدام پلاستیک برای جوش پلاستیک مناسب هستند؟

مواد ساخته شده از یک پلاستیک و مواد ساخته شده از پلاستیک های مختلف را می توان با استفاده از روش های مختلف به یکدیگر متصل کرد. به عنوان مثال، جوشکاری یک فرآیند مشترک اتصال است. به خصوص زمانی که چسبندگی اتصال کافی یا طولانی مدت را تضمین نمی کند. جوش پلاستیک یک پیوند سطحی نیست. این یک پیوند مادی و فشرده است. با این حال، این فقط برای مواد به اصطلاح ترموپلاستیک (که با اعمال گرما می توانند شکل بگیرند) کار می کند.

مواد ترموپلاستیک: عمدتاً از زنجیره های مولکولی خطی تشکیل شده اند که هنگام اعمال گرما روی یکدیگر می لغزند و پلاستیک را چکش خوار و قابل جوش می کنند.

الاستومرها: متشکل از زنجیره های مولکولی شبکه گسترده ای هستند که به محض کاهش گرما به حالت اولیه خود باز می گردند. بنابراین شکل دادن از طریق فرآیند جوش امکان پذیر نیست.

رزین های ترموست: از زنجیره های مولکولی با شبکه محکم تشکیل شده اند. حرارت ساختار آنها را متلاشی می کند، به این معنی که ذوب و جوش امکان پذیر نیست.

مواد ترموپلاستیک

فقط مواد گرمانرم یکسان را می توان به طور همگن (یکنواخت) جوش داد. به غیر از PTFE، تمام مواد ترموپلاستیک را می توان جوش داد. با این حال، تفاوت‌های خاص مواد بین پلاستیک‌ها وجود دارد:

 • ABS (اکریلونیتریل بوتادین استایرن)

می توان به خوبی و به راحتی جوش داد. دمای جوش پلاستیک بین 270 تا 310 درجه سانتی گراد است، که به راحتی توسط دستگاه جوش پلاستیک تامین می گردد.

 • PS (پلی استایرن)

همچنین می توان به خوبی و به راحتی جوش پلاستیک داد. دمای جوش بین 270 تا 310 درجه سانتی گراد است، که به راحتی توسط دستگاه جوش پلاستیک تامین می گردد.

 • PP (پلی پروپیلن)

باید به دما و مدت زمان گرمایش توجه زیادی داشت زیرا PP خیلی سریع می سوزد. دمای جوش پلاستیک بین 230 تا 280 درجه سانتی گراد است، که به راحتی توسط دستگاه جوش پلاستیک تامین می گردد.

 • PE (پلی اتیلن)

می توان به خوبی و به راحتی جوش داد، اما نمی توان آن را با استفاده از چسب های معمولی متصل کرد. دمای جوش پلاستیک بین 220 تا 280 درجه سانتی گراد است، که به راحتی توسط دستگاه جوش پلاستیک تامین می گردد.

 • پی وی سی (پلی وینیل کلرید)

باید به دما و مدت زمان گرم شدن توجه زیادی داشت زیرا PVC خیلی سریع می سوزد و اسید کلریدریک تشکیل می دهد. دمای جوش بین 250 تا 280 درجه سانتی گراد است، که به راحتی توسط دستگاه جوش پلاستیک تامین می گردد.

 • PMMA (پلی متیل متاکریلات)

در اصطلاح رایج به شیشه اکریلیک معروف است. می توان به خوبی و به راحتی جوش پلاستیک داد. دمای جوش بین 120 تا 180 درجه سانتی گراد است، که به راحتی توسط دستگاه جوش پلاستیک تامین می گردد.

 • PC (پلی کربنات)

همچنین می توان به خوبی و به راحتی جوش داد. دمای جوش بین 270 تا 310 درجه سانتی گراد است.

بنابراین قیمت جوش پلاستیک برای مواد مختلف به شدت متفاوت است. مناسبتراین قیمت جوش پلاستیک برای (پلی اتیلن) و PP می باشد.

خرید دستگاه جوش التراسونیک (جوشکاری فراصوت) در سری های کوچک برای موارد زیر قابل استفاده است و قیمت دستگاه جوش التراسونیک (جوشکاری فراصوت) مقرون به صرفه تر است، که به راحتی توسط دستگاه جوش پلاستیک تامین می گردد.

 • کنترل کیفیت و آزمایشات مصرف کننده

 • انتشار توسط بخش بازاریابی

 • اعتبارسنجی توسط مشتری نهایی

 • قیمت جوش پلاستیک پایین تر

جوش 2

خرید دستگاه جوش التراسونیک بسیار مقرون به صرفه است، زیرا با خرید یک دستگاه جوش التراسونیک می توان نعداد نمونه های بسیار زیادی را جوشکاری فراصوت کرد و در واقع قیمت جوش التراسونیک برای هر قطعه بسیار پایین در می آید. دستگاه جوش پلاستیک سپر خودرو نیز می تواند از نوع دستگاه جوش التراسونیک باشد. در این روش احتیاجی به مواد مصرفی مانند چسب جوش پلاستیک و توری جوش پلاستیک نیست و هویه جوش پلاستیک، همان پروب یا سونوترود التراسونیک می باشد. بنابراین هزینه جوش پلاستیک سپر توسط التراسونیک بسیار کمتر از جوش پلاستیک سپر به روشهای دیگر می شود. دستگاه تست جوش التراسونیک با جوش التراسونیک پلاستیک متفاوت است. دستگاه تست جوش التراسونیک از روش غیر مخرب و با استفاده از امواج فراصوت، کیفیت جوش را تست می کند ولی دستگاه جوش التراسونیک پلاستیک برای اتصال و جوش دادن دو قطعه پلاستیک استفاده می شود.

برای خرید دستگاه جوش التراسونیک و همچنین قبل از خرید دستگاه جوش التراسونیک با مشاوران ما در شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر تماس بگیرید. مشاوران ما، مهندسان مجرب مکانیک با تجربه بسیار بالا درساخت قالب های پلاستیک هستند و شما را در طراحی و ساخت قالب تزریق قبل از خرید دستگاه جوش التراسونیک و فرآیند جوش التراسونیک راهنمایی می کنند. داشتن اتصالات و پین ها در جای مناسب در قطعه پلاستیکی می تواند کیفیت جوش بسیار عالی بدون در بر داشتن گل جوشکاری یا عملیات تمییزکاری بعد از التراسونیک به همراه داشته باشد. قیمت دستگاه جوش التراسونیک به پارامترهایی نظیر، ابعاد هندسی قطعه، میزان سطح جوشکاری، اهمیت آب بندی و... مربوط باشد.

برای اطلاع از قیمت دستگاه جوش التراسونیک و قیمت جوش پلاستیک با شرکت فاپن تماس بگیرید، همکاران ما نیاز شما را بررسی کرده و مناسبترین دستگاه را در سریعترین زمان به شما تحویل می دهند.

تفاوت اصلی دستگاه جوش اولتراسونیک شرکت فاپن با جوش التراسونیک چینی

برنامه ریزی دقیق در فرآیند جوشکاری فراصوت و انتقال ارتعاش التراسونیک به لایه فیلم یا قطعه پلاستیکی بسیار مهم است. برای مثال برای ساخت کیسه ادرار یا همان Urine Bag که از یک کیسه به همراه یک تیوب تشکیل شده است، زمان بندی دقیق برای جوشکاری از زمانی که قطعه تحت فشار قرار می گیرد، زمان تابش دهی التراسونیک، توان ماکزیمم تابش دهی التراسونیک و زمان سرد شدن تحت پرس، قابل کنترل است. فرمان جوش در دستگاه جوش التراسونیک فاپن زمانی صادر می شود که فشار بر روی قطعه به ماکزیمم رسیده باشد. در کمتر از 0.6 ثانیه تابشدهی التراسونیک انجام می شود، سپس تابشدهی قطع و فرآیند خنکسازی انجام می شود ولی در دستگاه جوش اولتراسونیک چینی از ابتدا تابشدهی التراسونیک روشن است و تمام فرآیند با قطع و وصل کردن میکروسوئیچ انجام می شود. مخصوصاً بسیاری از دستگاه جوش التراسونیک چینی روی فرکانس 15 کیلوهرتز که در محدوده شنوایی انسان هستند تنظیم می شوند. زمان زیاد تابشدهی، کاربر را به شدت آزرده می سازد. ولی دستگاه های شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن) در فرکانس 20 کیلوهرتز و بالاتر کار می کنند و صدای بسیار کمی در حین پرس و جوشکاری ایجاد می کنند.

برای مشاهده ویدئو های دستگاه جوش التراسونیک و دستگاه جوش پلاستیک کاملا ً ایرانی ساخت شرکت فاپن لینک های زیر را ببینید:

https://www.aparat.com/v/NP69k

https://www.aparat.com/v/MSZsg

https://www.aparat.com/v/aQIdR

https://www.aparat.com/v/wNZyg

https://www.aparat.com/v/CXNWc

https://www.aparat.com/v/b6Ude

https://www.aparat.com/v/kwAOx

https://www.aparat.com/v/YXqg7