تولید کننده تجهیزات التراسونیک
فاپن
تولید ویتامین C لیپوزومی با اولتراسونیک

فرمولاسیون ویتامین لیپوزومی به دلیل فراهمی زیستی و میزان جذب بالاتر شناخته شده است. ویتامین C، یک آنتی اکسیدان و یک مکمل رایج است که در داروهای تغذیه‌ای و پزشکی برای حمایت از سیستم ایمنی بدن انسان استفاده می‌شود. التراسوند یک روش مطمئن برای تولید لیپوزوم‌ها و نانو لیپوزوم‌های با کیفیت بالا است. فرآیند کپسوله‌سازی اولتراسونیک لیپوزوم‌هایی با اعمال زیاد مواد فعال مانند ویتامین C تولید می کند.

 ویتامین C لیپوزومی

مزیت ویتامین های لیپوزومی این است که به صورت قرص یا پودر معمولی تجویز نمی‌شوند بلکه به صورت فرمولاسیون مایع با افزایش فراهمی زیستی تولید می‌شوند. این بدان معناست که ویتامین‌ها در هسته سلوله‌ای کروی فسفولیپید، به اصطلاح لیپوزوم، کپسول می‌شوند. از آنجا که لیپوزوم‌ها ترکیب فسفولیپیدی مشابه غشای چربی سلول‌های انسانی دارند، به طور قابل توجهی بهتر جذب سلولهای بدن می‌شوند. بنابراین لیپوزومها در فرمولاسیون های دارویی و داروسازی، مکمل ها و مواد مغذی، محصولات آرایشی و آراداروها استفاده می شود. مزایای آماده‌سازی لیپوزوم اولتراسونیک بهره‌وری برتر به دام انداختن راندمان بالای کپسوله سازی (EE٪) پایداری بالا، تیمار غیر‌گرمایی‌(جلوگیری از تخریب) سازگار با فرمولاسیون‌های مختلف و فرآیند سریع است.

لیپوزومهای اولتراسونیک – فراهمی زیستی برتر لیپوزوم

 فراصوت آماده شده برای غلبه بر نیمه عمر کوتاه ، نفوذپذیری غشای سلولی کم و فراهمی زیستی دهانی ضعیف به دلیل تجزیه معده و آنزیمی این ترکیبات فعال  هستند. کپسول شدن در یک لایه یا دو لایه فسفولیپید از مواد فعال در برابر تخریب محافظت کرده و میزان جذب سلول را افزایش می دهد.

تشکیل لیپوزوم اولتراسونیک

 از آنجا که تشکیل لیپوزوم‌ها و نانولیپوزوم‌ها به صورت یک روند خود به خود اتفاق نمی افتد، برای ارتقا فرآیند کپسوله‌سازی به یک منبع انرژی نیاز است. لیپوزومها وزیکولهای لیپیدی هستند، که هنگام تشکیل فسفولیپیدها تشکیل می‌شوند. به عنوان مثال، لسیتین به آب اضافه می شود و در صورت داشتن انرژی کافی ساختارهای دو لایه توسط فراصوت ایجاد می شود. التراسوند به چیدمان مولکول های چربی کمک می کند، به طوری که یک فاز آبی پایدار از نظر ترمودینامیکی بدست می‌آید. فراصوت نه تنها باعث تشکیل لیپوزوم می شود، بلکه باعث کاهش اندازه لیپوزوم و در نتیجه تولید نانولیپوزوم می‌شود. اندازه لیپوزوم عامل مهمی در هنگام فراهمی زیستی و میزان جذب است زیرا لیپوزوم‌های کوچکتر می‌توانند به راحتی در غشای سلول نفوذ کنند.

کاهش اندازه لیپوزوم با اولتراسونیک

پراکندگی التراسونیک یک روش ساده و کارآمد برای کاهش اندازه لیپوزوم‌ها و تولید نانو لیپوزوم است. به منظور تهیه لیپوزوم‌های کوچکتر، وزیکولهای هیدراته شده برای چند دقیقه با یک دستگاه اولتراسونیک نوع پروب در یک راکتورکنترل شده درجه حرارت فراصوت می‌شوند. به عنوان یک روش غیرحرارتی، کاملاً مکانیکی، کاهش اندازه اولتراسونیک نه باعث کاهش فسفولیپیدها و نه ترکیبات فعال زیستی می شود یک هموژنایزر اولتراسونیک قدرتمند 400 وات شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن)، برای تولید لیپوزومهای پردازشگرهای اولتراسونیک برای تولید لیپوزوم سیستمهای شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن)،  به طور گسترده ای در تولید دارویی و مکمل برای فرمولاسیون لیپوزومهای با کیفیت بالا مملو از ویتامین ها ، آنتی اکسیدان ها ، پپتیدها ، پلی فنول ها و سایر مواد فعال زیستی استفاده می شود.

برای پاسخگویی به خواسته های مشتریان خود ، شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن)،  التراسوند را از دستگاه همگن ساز آزمایشگاهی دستی و التراسوند فوق العاده نیمه صنعتی تا سیستم های فراصوت کاملاً صنعتی برای تولید مقادیر زیاد فرمولاسیون لیپوزومی تأمین می کند. طیف گسترده ای از سونوترودهای التراسوند و راکتورها برای اطمینان از راه اندازی بهینه برای تولید لیپوزوم در دسترس است. مقاومت تجهیزات اولتراسونیک شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن)،  اجازه می دهد تا 24/7 در کارهای سنگین و در محیط های سخت گیر کار کنید.

دانستنیها

 ویتامین C

ویتامین C که با نام اسید اسکوربیک L یا آسکوربات نیز شناخته می‌شود، یک آنتی اکسیدان محلول در آب با فرمول شیمیایی C6H8O6 است. به عنوان یک آنتی اکسیدان، ویتامین C به عنوان یک دهنده الکترون در واکنشهای مختلف آنزیمی و غیر آنزیمی عمل می‌کند. بعلاوه، ویتامین C در بسیاری از واکنشهای آنزیمی عامل مهمی در تنظیم عملکردهای بیولوژیکی اساسی مانند ترمیم زخم و سنتز کلاژن است. اسکوربوت شناخته شده‌ترین شکل کمبود شدید ویتامین C است که به دلیل اختلال در سنتز کلاژن رخ می دهد. به عنوان یک ویتامین، اسید اسکوربیک برای بدن انسان ضروری است، به این معنی که بدن نمی تواند ویتامین C را سنتز کند، اما باید همراه غذا مصرف شود. غذاهای غنی از ویتامین C شامل مرکبات، کلم پیچ، گل محمدی، توت سیاه، گواوا و همچنین سایر میوه ها و سبزیجات است. در حالی که یک رژیم غذایی متعادل به راحتی مقادیر کافی ویتامین C را تأمین می کند. با این حال، مکمل های غذایی مانند قطره های ویتامین، کپسول، قرص، پودرها و صمغ ها اغلب برای اطمینان از تأمین ویتامین کافی استفاده می‌شوند. مصرف روزانه ویتامین C توسط سازمان ایمنی غذا در اروپا 110 میلی گرم در روز برای مردان و 95 میلی گرم در روز برای بزرگسالان زن است. در پزشکی، ویتامین C در دوزهای بالا تحت نظارت پزشکی به منظور حمایت از درمان های سرطان و تقویت سیستم ایمنی بدن تجویز می‌شود. به عنوان مثال ، مطالعات نشان داد که مصرف منظم مکمل های ویتامین C باعث کاهش طول و شدت سرماخوردگی و آنفولانزا می شود.

لیپوزوم چیست؟

 لیپوزوم‌ها وزیکول‌های کروی با اندازه میکروسکوپی هستند که می توانند از 30 نانومتر تا چندین میکرومتر متغیر باشند. یک روش قابل اعتماد برای سنتز لیپوزوم در شرایط کنترل شده، کپسوله سازی التراسونیک است. عمدتا، لیپوزومها از فسفولیپیدها، به ویژه فسفاتیدیل کولین تشکیل شده اند، اما می توانند سایر ترکیبات چربی مانند فسفاتیدیل اتانول آمین تخم مرغ را نیز شامل شوند. لیپوزومها به عنوان وزیکول‌های ساخته شده از فسفولیپیدها، به عنوان ریز ظرف‌هایی عمل می کنند که ترکیبات فعال زیستی مانند ویتامین ها ، آنتی اکسیدان ها ، پلی فنول ها ، پپتیدها ، مواد دارویی (به عنوان مثال واکسن ها ، ترکیبات دارویی) را در خود جای می دهند. لایه دو لایه فسفولیپید ماده فعال را کپسوله کرده و به سلولها منتقل می‌کند. از آنجا که لایه های دو لایه لیپوزوم از فسفولیپیدهای مشابه غشای سلول ساخته شده اند، لیپوزوم‌ها می‌توانند به راحتی از غشای سلول عبور کرده و مواد زیست فعال را به سلول ها منتقل کنند. این باعث می‌شود لیپوزوم‌ها یک حامل دارویی بسیار قوی با قابلیت فراهمی زیستی و میزان جذب بالا باشند. خواص آمفیفیلی دو لایه فسفولیپید باعث می شود که لیپوزوم ها در مایعات آبی و قطبی حل شوند.