تولید کننده تجهیزات التراسونیک
فاپن
تولید لوازم آرایشی و بهداشتی با استفاده از اولتراسونیک توان بالا (دستگاه التراسونیک صنعتی)

پردازش مواد توسط امواج اولتراسونیک زمینه های کاربردی بسیاری در توسعه و ساخت لوازم آرایشی و مراقبت شخصی دارد. ساخت امولسیون، دیسپرس کردن، کاهش اندازه ذرات، تهیه لیپوزوم و استخراج ترکیبات فعال از کاربردهای دستگاههای التراسونیک در صنایع آرایشی و بهداشتی است. تجهیزات اولترا سونیک برای تحقیقات در آزمایشگاه ها و تولید تجاری و صنعتی در ظرفیت های بالا در دسترس است.

پردازش مايعات در صنایع آرايشي به روش اولتراسونيك

مراقبت از پوست و محصولات آرایشی باید بالاترین استانداردهای کیفیت را رعایت کنند، لذا در اختیار داشتن یک فناوری پردازش قابل اعتماد برای دستیابی به این هدف بسیار مهم است. استفاده از دستگاههای اولتراسونیک صنعتی با توان بالا یک تکنیک قابل اعتماد همگن سازی و استخراج است که به نتایج منحصر به فردی می رسد و امکان تولید محصولات با ارزش و نوآورانه را فراهم می کند. برای همگام شدن با تحقیق و توسعه لوازم آرایشی، هموژنایزرهای قدرتمند و سازگار با فرایند مورد نیاز است.شرکت دانش بنیان فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن) تجهیزات اولتراسونیک قابل اعتماد را برای هر مرحله از پردازش (از توسعه فرمول‌های جدید در آزمایشگاه تحقیقاتی تا ساخت نهایی محصول تجاری‌سازی شده شما) در اختیار شما قرار می‌دهد.

امولسیون ها

اولتراسونیک یک تکنیک اثبات شده برای تولید امولسیون های با اندازه ریز (W/O, O/W, O/W/O, W/O/W) مانند امولسیون های مینی، نانو یا میکرو، امولسیون های دوگانه و امولسیون های وارونگی فاز است. در طول فرایند همگن سازی اولتراسونیک، نیروهای کاویتاسیون شدید، دو یا چند فاز غیرقابل اختلاط را به قطرات بسیار کوچک برش می دهند، و در نتیجه پایداری امولسیونی بالا با اندازه قطرات کوچک و پراکندگی کم توزیع اندازه قطرات حاصل می شود. امولسیون ها برای تولید کرم ها، لوسیون ها، سرم ها، روغن ها، بالم ها، موم ها، ژل ها و ژل های اولئو کاربرد دارند.

دیسپرس کردن و سوسپانسیون ها

پودرها، پیگمنت ها (به عنوان مثال TiO2، ZnO) و مواد معدنی، ترکیبات رایج در محصولات آرایشی مانند کرم ها، کرم های ضد آفتاب، رژ لب و لاک ناخن هستند. برای به دست آوردن یک محصول یکنواخت با کیفیت بالا، باید از پراکندگی و توزیع یکنواخت پودر، رنگدانه یا ذرات معدنی اطمینان حاصل شود. از آنجایی که استفاده از دستگاههای اولتراسونیک دیسپرس کردن با اندازه بسیار ریز را به طور قابل اعتماد فراهم می کند، بهترین روش های همگن سازی است.

توزیع اندازه ذرات / آسیاب

رنگدانه ها باید به اندازه میکرون و زیر میکرون آسیاب شوند و همچنین باید به طور یکنواخت در محصول پخش شوند،‌ به خصوص برای لوازم آرایشی. هنگامی که امواج التراسونیک با شدت بالا به مایعات و دوغاب های چسبناک و خمیری اعمال می شوند، کاویتاسیون اولتراسونیک منجر به نیروهای برشی بالا می شود که می تواند ذرات و رنگدانه ها را تا اندازه زیر میکرون و نانو خرد کند. به خصوص برای لوازم آرایشی (مانند ریمل، لاک ناخن، رژ لب، لوازم آرایش)، توزیع اندازه ریز رنگدانه ها یک علامت مهم کیفیت است.

عصاره گیری

اولتراسونیک یک تکنیک بسیار سریع و کارآمد برای بهبود عملکرد استخراج اجزای فعال استخراج شده از گیاهان، مثل آنتی اکسیدان ها، پلی ساکاریدها، ترپن ها و ترکیبات فنلی است. به عنوان یک روش غیر حرارتی، اولتراسونیک ترکیبات را به روشی ملایم استخراج می کند تا از آسیب و تخریب آنها جلوگیری شود. علاوه بر بازده بیشتر استخراج عصاره ها، از مزیت های دیگر استخراج مواد با استفاده از دستگاههای اولتراسونیک می توان به استفاده از حلال سبز (مثلا آب)، استفاده از حلال کمتر، دمای استخراج پایین تر و کاهش قابل ملاحظه زمان استخراج نام برد. استخراج با کمک دستگاههای التراسونیک روشی است که به خوبی بررسی شده است و کاربرد موفق آن برای بسیاری از ترکیبات فعال مانند اسید اسکوربیک (ویتامین C)، α-توکوفرول (ویتامین E) و بتا کاروتن (پروویتامین A)، کوآنزیم Q10 یا فرولیک اسید به اثبات رسیده است.

لیپوزوم ها

ترکیبات فعال باید کپسوله شوند تا به لایه عمیق تر پوست منتقل شوند، جایی که باید اثرات کامل خود را آشکار کنند. لیپوزوم ها یک حامل رایج برای ترکیبات فعال و API ها هستند. فراصوت یک ابزار قابل اعتماد برای کپسوله کردن مواد در لیپوزوم ها و امولسیون کردن آنها برای تولید محصول نهایی است.

حل کردن

امواج اولتراسونیک برای حل و همگن کردن دو یا چند فاز به یک محصول یکنواخت بسیار کارآمد هستند. نیروهای برشی قدرتمند اولتراسونیک به حل کردن پودرها کمک می کند، به عنوان مثال هموژن کردن پودر آلانتوئین مرحله مهمی برای به دست آوردن یک محصول با کیفیت بالا با ویژگی های ثابت است. التراسونیک بهترین روش برای حل کردن و همگن سازی است.

تحقیق و توسعه و تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه

دستگاه های هموژنایزر آزمایشگاهی اولتراسونیک شرکت فاپن برای تحقیق و توسعه و همچنین برای فرآیندهای معمول ایده آل هستند. دستگاه هایی مانند 150UPS برای بسیاری از کاربردها مناسب هستند، به عنوان مثال مخلوط کردن، پراکنده کردن، امولسیون کردن، همگن کردن، تجزیه یا حل کردن. استفاده از دستگاه های آزمایشگاهی آسان است و کارایی و انعطاف پذیری بی نظیری دارند. همه دستگاه ها را می توان دقیقاً کنترل کرد تا از تکرارپذیری و افزایش ظرفیت تا مقیاس تولید تجاری اطمینان حاصل شود. ابعاد تولید توسط دستگاههای التراسونیک را می توان به راحتی افزایش داد. تست های آزمایشگاهی امکان انتخاب دقیق اندازه تجهیزات مورد نیاز را فراهم می کند.

پردازش مواد به صورت پیوسته و در خط

راکتورهای اولتراسونیک شرکت فاپن معمولا به صورت در خط استفاده می شوند. بدین صورت که ماده به داخل مخزن راکتور پمپ می شود. در آنجا با شدت کنترل شده در معرض کاویتاسیون اولتراسونیک قرار می گیرد. زمان در معرض امواج التراسونیک قرار گرفتن تابع حجم راکتور و نرخ تغذیه مواد است. اعمال امواج التراسونیک در خط، بای پس شدن مواد را حذف می کند، زیرا همه ذرات از محفظه راکتور در مسیری مشخص عبور می کنند. از آنجایی که همه ذرات در طول هر چرخه برای یک زمان در معرض پارامترهای تابش اولتراسونیک یکسان قرار می گیرند، استفاده از دستگاههای اولترا سونیک معمولاً منحنی توزیع را به جای پهن تر کردن آن، جابجا می کند. به طور کلی، در نمونه های سونیک شده عموما "دم سمت راست" در منحنی توزیع مشاهده نمی گردد.

خنک سازی فرایند

برای فرمولاسیون های حساس به دما، شرکت فاپن راکتورهای دوجداره را برای همه دستگاه های آزمایشگاهی و صنعتی ارائه می دهد. با خنک کردن جدار بیرونی راکتور، گرمای فرآیند را می توان به طور موثری از بین برد.

مستحکم، و آسان برای تمیز کردن

یک راکتور اولتراسونیک از مخزن راکتور و سونوترود اولتراسونیک تشکیل شده است. این تنها بخشی است که در معرض سایش است و می توان آن را به راحتی در عرض چند دقیقه تعویض کرد. فلنج‌های جداکننده نوسان اجازه می‌دهند که سونوترود بر روی ظروف باز یا ظروف بسته با فشار بالا یا فلوسل در هر جهتی نصب شود. هیچ بلبرینگ مورد نیاز نیست. راکتورهای فلوسل معمولاً از استینلس استیل ساخته می شوند و هندسه ساده ای دارند و به راحتی می توان آنها را جدا کرد و تمیز نمود. هیچ روزنه کوچک یا گوشه های پنهانی وجود ندارد.

شدت امواج اولتراسونیک مورد استفاده برای کاربردهای هموژن کردن بسیار بیشتر از حمام های اولتراسونیک معمولی است. بنابراین می‌توان از قدرت اولتراسونیک برای کمک به تمیز کردن در حین شستشو استفاده کرد، زیرا کاویتاسیون اولتراسونیک به تمیز کردن ذرات و باقی مانده‌های مایع از سونوترود و از دیواره‌های فلوسل کمک می کند.

خوب است بدانید

هموژنایزرهای اولتراسونیک مورد استفاده برای بافت، گاهی به عنوان پروب سونیکاتور/صوت ساز، لیز کنندۀ سلول صوتی، مختل کننده اولتراسونیک، آسیاب اولتراسونیک، سونوراپتور، سونیفایر، تجزیه کننده صوتی، دیسممبراتور اولتراسونیک، مختل کننده سلول، تخریب کنندۀ سلول، پخش کننده اولتراسونیک، دیسپرس کنندۀ التراسونیک، امولسیفایر اولترا سونیک یا حل کننده الترا سونیک نیز شناخته می شوند. اصطلاحات مختلف ناشی از کاربردهای مختلفی است که می توان با استفاده از دستگاههای اولتراسنیک انجام داد.