تولید کننده تجهیزات التراسونیک
فاپن
تست برش پایداری مایعات هیدرولیکی استاندارد ASTM D2603

استاندارد ASTM D2603 پایداری برشی صوتی مایعات هیدرولیکی را تحت تنش برشی ناشی از التراسونیک (فراصوت) توصیف می کند.

دستگاه‌های اولتراسونیک، التراسونیک های صنعتی و نیمه صنعتی التراسونیک هموزنایزر شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن)  به عنوان دستگاه برشی قابل اطمینان استفاده می شوند که برای آزمایش پایداری برشی مایعات هیدرولیکی مطابق با روش آزمون استاندارد ASTM D2603 برای اثبات برش صوتی روغن های حاوی پلیمر استفاده می شوند.

 استاندارد ASTM D2603 پایداری برشی فوق العاده صوتی روغنهای حاوی پلیمر

 هدف: مایعات هیدرولیکی ، روغن موتور ، روغن گیربکس اتومبیل،گیربکس تراکتور و سایر مایعات انتقال نیرو در حین کار معمول در معرض نیروهای برشی با درجه های مختلف قرار می گیرند ، که می تواند منجر به تغییر ویسکوزیته و کاهش کارآیی بعدی شود. به منظور بهبود شاخص ویسکوزیته مایعات هیدرولیکی ، پلیمرهایی به این مایعات اضافه می شوند. آزمایش ASTM D2603 تغییرات ویسکوزیته مایعات حاوی پلیمر را که در معرض نیروهای برشی ناشی از التراسوند قرار دارند ، اصطلاحاً لرزش های برشی صوتی بررسی می کند.

کاربرد: هدف از پروتکل ASTM D2603 تعیین ویسکوزیته نمونه است. بنابراین ، نمونه در بشر آزمایش قرار می گیرد ، تا دمای آزمایش مشخص شده و با استفاده از یک پروب فراصوت برای مدت زمان مشخص شده در پروتکل آزمون  ASTM D2603 ، تحت تابش التراسونیک (فراصوت) قرار می گیرد. متعاقباً ویسکوزیته حاصل از سیال اندازه گیری می شود و تغییر دقیق ویسکوزیته بر حسب درصد گزارش می شود.

 کاربردهای آزمایش برش ما فوق صوتی

 • مایعات هیدرولیک
 • صنعت پتروشیمی
 • مهندسی مواد
 • کنترل کیفیت
 • تحقیق و توسعه

 روش آزمون مشخص شده در پروتکل ASTM D2603 ارزیابی پایداری برشی را با حداقل تداخل با عوامل حرارتی و اکسیداتیو که ممکن است در برخی از کاربردها وجود داشته باشد ، مجاز می داند. بررسی ها نشان می دهد که التراسونیک برای مایعات هیدرولیکی حاوی پلیمرهای برش خورده و مقاوم در برابر برش قابل استفاده است. همبستگی با عملکرد در مورد کاربردهای هیدرولیکی ایجاد شده است.

 برای تست پایداری برشی فوق صوتی ASTM D2603 به چه چیزی نیاز دارم؟

 1. اولتراسونیک، التراسونیک های صنعتی و نیمه صنعتی التراسونیک هموزنایزر شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن)  وسیله ای ما فوق صوتی از نوع پروب با نوسان ساز فرکانس ثابت و هورن ما فوق صوتی (که به آن پروب یا سونوترود نیز گفته می شود). دستگاه اولتراسونیک متداول که برای آزمایش ASTM D2603 استفاده می شود می تواند دستگاه 400UPS باشد.
 2. 2.  حمام آب / یخ: حمام آب خنک کننده یا حمام یخ به منظور حفظ دمای مطلوب مانند0 درجه سانتیگراد.
 3. 3.  سنسور دما مانند سنسور PT100 همراه با دستگاه های اولتراسونیک
 4. 4. بشر 50 میلی لیتری ، ساخته شده از شیشه بوروسیلیکات.
 5. محفظه صدا (اختیاری): یک جعبه محافظ صدا برای محصور کردن پروب ما فوق صوتی برای کاهش سطح صدای تولید شده توسط دستگاه برشی صوتی.
 6. ویسکومتر: هر ویسکومتر و حمامی که مطابق با الزامات روش آزمایش D445 باشد کافی است.
 7. مایعات مرجع: مایعات مرجع اولیه ASTM Reference Fluid A ، یک روغن نفت حاوی یک پلیمر است که می تواند در اثر تلاطم با سرعت زیاد برش شکسته شود. این روغن دارای خصوصیات معمول زیر است: این روغن دارای گرانروی حدود 10.8  mm2 / s (cSt)  در 100 درجه سانتی گراد و ویسکوزیته حدود  58  mm2 / s (cSt) در 40 درجه سانتی گراد است. مایعات مرجع دوم  ASTM Reference Fluid B است ، یک روغن نفت حاوی پلیمری است که قادر است در اثر تلاطم با سرعت بالای برش تجزیه شود. این روغن دارای گرانروی حدود mm2 / s (cSt)13.6 در دمای 40 درجه سانتی گراد است.

چرا اولتراسونیک، التراسونیک های صنعتی و نیمه صنعتی التراسونیک هموزنایزر شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن)  برای آزمایشات ASTM D2603 مناسب هستند.

 تجهیزات برشی اولتراسونیک با عملکرد بالا را برای آزمایش پایداری برشی مطابق با ASTM D2603 و ASTM D5621 فراهم می کند. دستگاه های برشی ما فوق صوتی، اولتراسونیک، التراسونیک های صنعتی و نیمه صنعتی التراسونیک هموزنایزر شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن) با فرکانس ثابت، قدرت برشی اولتراسونیک قابل اعتماد، برای ارزیابی ثبات برشی مایعات هیدرولیکی ایده آل هستند. فاپن، مجهز به نرم افزار و تنظیمات هوشمندی است که امکان آزمایش های پیشرفته مطابق با استانداردهای ASTM را فراهم می کند. منو از طریق صفحه نمایش لمسی دیجیتال به راحتی قابل دسترسی است. در حالی که فرکانس ثابت است ، که برای نتایج صوتی قابل اعتماد و استانداردهای ASTM مهم است ، دامنه را می توان دقیقاً بر روی میزان دلخواه تنظیم کرد. کالیبراسیون دستگاه های اولتراسونیک، التراسونیک های صنعتی و نیمه صنعتی التراسونیک هموزنایزر شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن)  ساده است و می توان آن را به سرعت و از طریق منوی پیشرفته انجام داد. همه دستگاه های التراسوند دیجیتال به سنسور دمای قابل جابجایی مجهز هستند که به طور مداوم درجه حرارت نمونه را ثبت می کند و آن را به ژنراتور اولتراسونیک منتقل می کند.. این ویژگی های هوشمند امکان تست برشی فراصوتی قابل اطمینان و قابل تکرار را فراهم می کند و عملیات را کاربر پسند و ایمن می کند. دستگاه‌های اولتراسونیک، التراسونیک های صنعتی و نیمه صنعتی التراسونیک هموزنایزر شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن)  برای آزمایش پایداری برشی با هر دو استاندارد ASTM D-2603 و D-5621 مطابقت دارند. التراسونیک های صنعتی و نیمه صنعتی التراسونیک هموزنایزر شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن) برای ویژگی ASTM D2603 Viscosity Shear Test:

 • دامنه ثابت
 • نرم افزار هوشمند با تایمر برای مدت زمان تابش دقیق
 • صفحه نمایش لمسی دیجیتال ، رنگی
 •  تنظیمات هوشمند
 • سنسور دما یکپارچه
 • کنترل دقیق
 • کالیبراسیون آسان
 • نتایج قابل تکرار

پروتکل تست پایداری برش ASTM D2603 Ultra-Sonic

 1. این روش آزمون ارزیابی پایداری برشی مایعات هیدرولیکی را از نظر ویسکوزیته نهایی که از تابش نمونه ای از مایع هیدرولیک در یک اسیلاتور صوتی حاصل می شود ، پوشش می دهد.
 2. شواهدی ارائه شده است که همبستگی خوبی بین تخریب برشی حاصل از نوسان صوتی و آنچه در روش آزمایش پمپ پره ای(vane) بدست آمده وجود دارد. این روش آزمایشی از میلی متر مربع در ثانیه (mm2 / s) ، واحد SI ، به عنوان واحد ویسکوزیته استفاده می کند. برای اطلاعات ، واحد معادل آن ، cSt ، در پرانتز نشان داده شده است.
 3. هدف این استاندارد این نیست که تمام موارد ایمنی ، در صورت وجود ، مربوط به استفاده از آن را رعایت کند. این مسئولیت کاربر این استاندارد است که اقدامات ایمنی ، بهداشتی و زیست محیطی مناسب را تعیین کند و کاربرد محدودیت های نظارتی قبل از استفاده را تعیین کند.
 4. این استاندارد بین المللی مطابق با اصول استاندارد شناخته شده بین المللی در تصمیم گیری در مورد اصول توسعه استانداردها ، راهنماها و توصیه های صادر شده توسط کمیته موانع فنی تجارت جهانی سازمان تجارت جهانی (TBT) تهیه شده است

التراسونیک های صنعتی و نیمه صنعتی التراسونیک هموزنایزر شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن) با کارایی بالا از اندازه آزمایشگاه تا صنعتی را شامل می شوند.

دانلود استاندارد ASTM D2603

دانلود استاندارد ASTM D5621