تولید کننده تجهیزات التراسونیک
فاپن
استراتژی هایی برای بازده بالاتر در استخراج گیاه

به منظور تولید عصاره‌های با کیفیت برتر از گیاهان دارویی با بازده بالا‌، تکنیک استخراج با عملکرد بالا مورد نیاز است. استخراج اولتراسونیک یک روش تشدید فرآیند است‌، که به شما امکان می دهد از طیف گسترده‌ای از مواد اولیه استفاده کنید و بازده زیادی از عصاره‌های برتر را به روشی سریع و مقرون به صرفه تولید کنید.

هنگامی که یک ترکیب فعال خاص یا یک بخش فعال زیستی از یک گیاه استخراج می‌شود، عوامل مختلفی بر روند استخراج عصاره‌های گیاهی برتر با تابش فراصوت  با توان بالا تأثیر می‌گذارند. علاوه بر فناوری استخراج (به عنوان مثال ، استخراج اولتراسونیک)، قطبیت حلال، ماده اولیه و پیش تصفیه آن، نسبت جامد به مایع (یعنی نسبت ماده گیاهی / حلال)، زمان استخراج و دما از فاکتورهای مهم فرایند هستند که باید با دقت مورد توجه قرار گیرد. استخراج با کمک اولتراسونیک (تابش فراصوت) شرایط ایده‌آل پردازش را فراهم می‌کند، که به طور همزمان با ملایمت و کارایی بالا مشخص می‌شود. انتخاب آزاد حلال‌های ملایم یا استخراج آب سرد‌، دمای پایین و زمان پردازش کوتاه‌، استخراج اولتراسونیک را به روش استخراج برتر تبدیل می‌کند، که از تخریب حرارتی یا شیمیایی مولکول های فعال زیستی جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، تابش فراصوت می‌تواند مقدار کامل موجود مولکول های زیست فعال را از ماده اولیه گیاه آزاد کند. به همین دلیل تابش فراصوت پرکاربردترین فناوری استخراج برای تولید عصاره های با قدرت بالا است.

برتری استخراج با التراسونیک

استخراج با کمک اولتراسونیک (تابش فراصوت) یک روش استخراج بسیار کارآمد است که مبتنی بر نیروهای مکانیکی خالص است. کاویتاسیون التراسونیک یا صوتی با نیروهای برشی شدید و همچنین اختلاف موضعی دما و فشار به صورت موضعی مشخص می‌شود. این نیروهای حفره‌ای بسیار شدید باعث اصطلاحاً سونوپوراسیون می‌‌شود که تولید منافذ جدید و بزرگ شدن منافذ موجود در غشای سلول و همچنین بر هم خوردن ساختار سلول های گیاهی است. شار تشدید شده با فراصوت در داخل و خارج سلول به انتشار سریع و کامل مواد گیاهی کمک می کند. تنها با استفاده از نیروهای مکانیکی‌، تابش فراصوت مولکول های گیاه را از طریق مواد شیمیایی یا عملیات حرارتی شدید تغییر نمی دهد و از این طریق از تغییرات شیمیایی یا ناشی از گرما در مواد فعال زیستی موجود در گیاهان جلوگیری می کند. در نتیجه، استخراج اولتراسونیک عصاره هایی با کیفیت بالا و طیف کامل تولید می‌کند که اثرات کاملی از مواد گیاهی ترکیبی را ارائه می‌دهد، که اصطلاحاً به آن اثر محیطی می‌گویند. استخراج اولتراسونیک: تکنیک ملایم غیر‌حرارتی ، در عین حال بسیار کارآمد برای بازده زیاد عصاره های با کیفیت برتر.

مقایسه استخراج اولتراسونیک با سایر تکنیک ها

استخراج التراسونیک تکنیکی است که به طور گسترده در آزادسازی و جداسازی ترکیبات فعال زیستی مانند آنتی اکسیدان‌ها ، پلی فنل‌ها ، پلی‌ساکاریدها‌، پروتئین‌ها، لیپیدها، کانابینوئیدها و سایر مواد شیمیایی از مواد گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تابش فراصوت به دلیل مزایای بیشمار از جمله بازده بالا / کامل استخراج ، پردازش سریع، غیرگرمایی، سازگاری با تقریباً همه حلال‌ها (به عنوان مثال آب ، اتانول ، متانول ، ایزوپروپانول ، روغن های گیاهی‌، گلیسیرین و غیره) ، روش ساده و بی خطر و روش ارجح است. عملکرد، تعمیر و نگهداری کم در میان بسیاری دیگر. جدول زیر استخراج اولتراسونیک را با سایر روشهای استخراج متداول که مزایای تابش فراصوت را نشان می دهد مقایسه می کند.

مقایسه روش های استخراج عصاره گیاهان

چرا استخراج اولتراسونیک بسیار کارآمد است؟

 مکانیسم تشدید استخراج تابش فراصوت با توان بالا، عمدتاً به پدیده کاویتاسیون صوتی نسبت داده می شود. حفره سازی اولتراسونیک باعث برخورد بین ذرات زیست توده گیاهی می شود ، که منجر به تقسیم بین ذرات و کاهش اندازه ذرات می شود. هنگامی که حباب های حفره روی سطح مواد جامد گیاهی فرو می ریزد ، فرسایش و پوسیدگی باعث افزایش بیشتر ذرات می شود. در نتیجه انتقال جرم تشدید شده باعث آزاد شدن مولکولهایی مانند پروتئین، لیپید، قند، ویتامین، آنتی اکسیدان، مواد شیمیایی گیاهی و فیبرهای غذایی می‌شود. نیروهای برشی تولید شده توسط اولتراسونیک به ترتیب نفوذ حلال را در ماتریس سلولی ماده گیاهی بهبود می بخشد و نفوذپذیری غشای سلول را بهبود می بخشد. این مکانیسم های تابش فراصوت با توان بالا، مسئول تشدید روند قابل توجهی هستند که هنگام استفاده از اولتراسونیک برای استخراج گیاهان حاصل می شود.

مزایای استفاده از تابش التراسونیک برای استخراج گیاهان

 • عملکرد بالا
 • عصاره های با کیفیت عالی
 • بسیار کارآمد
 • روند سریع
 • هزینه های عملیاتی کم
 • نتایج قابل مقیاس پذیری و مقیاس پذیری ساده
 • عملکرد ایمن

استخراج کننده های اولتراسونیک با کارایی بالا را برای پردازش دسته ای و مداوم در هر مقیاس تولیدی طراحی ، تولید و توزیع می کند. علاوه بر بالاترین استانداردهای فنی و استحکام فوق العاده و عملکرد 24/7/365 برای عملکرد بسیار کارآمد ، عملکرد آسان و قابل اعتماد است. راندمان بالا ، نرم افزار هوشمند ، منوی بصری ، پروتکل دهی خودکار داده ها و کنترل از راه دور مرورگر تنها چند ویژگی است که استخراج کننده های ما را از سایر تجهیزات استخراج متمایز می کند.

مزایای استخراج کننده التراسونیک

 • کارآیی بالاتر
 • فرآیند استخراج سریع – ظرف چند دقیقه عصاره های با کیفیت بالا –
 • استخراج ملایم و غیر حرارتی حلال های سبز (آب ، اتانول ، گلیسیرین ، روغن های گیاهی و غیره)
 • سادگی نصب و اجراء
 •  تنظیم و آموزش در عرض چند ساعت
 •  توان عملیاتی بالا
 • برای تولید عصاره در مقیاس بزرگ بصورت دسته ای
 • نظارت و کنترل از راه دور سیستم اولتراسونیک
 •  تنظیم و اجرای با عملکرد بالا
 • طراحی شده برای تولید مداوم 24/7
 • مقاومت و نگهداری کم
 • کیفیت بالا
 • طراحی و ساخته شده در تهران (شهرک صنعتی خاوران)
 • بارگیری سریع و تخلیه بین دسته ها آسان

ایمنی

 • برای پاکسازی ساده و بی خطر در استفاده
 • از استخراج بدون حلال یا مبتنی بر حلال (آب ، اتانول ، روغن های گیاهی ، گلیسیرین و غیره) بدون فشار و درجه حرارت بالا
 • سیستم های ضد انفجار
 • کنترل آسان (همچنین از طریق کنترل از راه دور)

حلالها برای استخراج اولتراسونیک

 حلال ایده آل را برای فرآیند استخراج خود انتخاب کنید: آب ، مخلوط آب و الکل ، الکل ایزوپروپیل ، هگزان ، اتانول ، متانول ، بوتان ، روغنهای گیاهی ، گلیسیرین ، حلالهای غیر سمی و همچنین هر حلال استاندارد دیگر با آنها سازگار است.

استخراج التراسونیک با آب سرد: اگرچه آب از نظر فنی یک حلال است ، اصطلاحاً حلال جهانی است، اما استخراج با پایه آب به طور کلی به عنوان یک استخراج غیر حلال در نظر گرفته می شود. استخراج بدون حلال اولتراسونیک به هیچ ماده خارجی احتیاج ندارد.

 دوغاب آب و مواد گیاهی برای شکستن دیواره های سلولی گیاه به این ترتیب فراصوت می شود تا مولکول های زیست فعال در آب (حلال) آزاد شوند. فراصوت یک روش مکانیکی خالص است ، که ماده شیمیایی و عصاره را تغییر نمی دهد. بنابراین ، استخراج اولتراسونیک روش ارجح برای تولید عصاره های گیاهی با کیفیت بالا است.


برای مطالعه بیشتر موارد زیر را ببینید:

استخراج کورکومین زردچوبه به کمک التراسونیک

عصاره گیری پوسته کاکائو به کمک التراسونیک

استخراج اولتراسونیک روغن زیتون فوق العاده فرابکر

استخراج زعفران با کمک اولتراسونیک

جوانه زدن سریعتر غلات با اولتراسونیک