تولید کننده تجهیزات التراسونیک
فاپن
استخراج حنا با استفاده از اولتراسونیک

عصاره حنا به طور گسترده در محصولات آرایشی، تغذیه ای و پزشکی استفاده می شود. روش استخراج حنا با استفاده از دستگاههای التراسونیک، بازده استخراج ترکیبات فعال مانند آنتی اکسیدان ها، فنول ها و رنگ ها را افزایش می دهد. عصاره گیری با استفاده از دستگاههای اولتراسونیک یک تکنیک غیر حرارتی ملایم برای تشدید تولید عصاره حنا است.

تولید عصاره حنا با استفاده از التراسونیک

برگ‌های حنا (Lawsonia inermis L.) سرشار از آنتی اکسیدان‌ها، فنولیک‌ها و عوامل رنگ‌دهنده هستند که به‌عنوان مواد با ارزش در تولید مواد غذایی، دارویی و آرایشی استفاده می‌شوند.

برای تولید عصاره حنا با کیفیت بالا، به یک تکنیک استخراج ملایم و دقیق کنترل شده نیاز است. استخراج با استفاده از دستگاههای اولتراسونیک، یک تکنیک به خوبی شناخته شده است و به طور گسترده ای برای استخراج مواد فعال زیستی از مواد گیاهی استفاده می شود. فرآیند استخراج با استفاده از دستگاههای اولتراسونیک جداسازی مولکول‌های فعال زیستی هدف را تشدید می‌کند و منجر به بازده بالاتر و سرعت استخراج سریع‌تر می‌شود. استفاده از امواج فراصوت را می توان به راحتی با سایر تکنیک های استخراج مانند تقطیر با آب، سوکسله (با استفاده از حلال های قطبی و غیر قطبی) یا استخراج کلونجر ترکیب کرد. نصب سیستم های اولتراسونیک بر روی سیستم‌های استخراج موجود می‌تواند بدون مشکل انجام شود، زیرا دستگاه‌های اولتراسونیک شرکت فاپن می‌توانند به طور انعطاف‌پذیری در فرآیند فعلی ادغام شوند.

حلال های مناسب برای استخراج با استفاده از دستگاههای التراسونیک

در روش تولید حنا به کمک اولتراسونیک، تولید کننده می تواند از بین حلال های مختلف مانند آب، روغن های گیاهی، گلیسیرین، متانول، اتانول، هگزان، استون، کلروفرم، پروپیلن گلیکول و غیره، یکی را انتخاب کند. بر اساس استفاده نهایی، عصاره برگ حنا را می توان محلول در آب، حلال، الکل یا روغن تولید کرد. مثلاً عصاره حنا به دلیل خواص ضد باکتریایی آن به عنوان عصاره الکلی مؤثرتر است، در حالی که عصاره حنا برای استفادۀ آرایشی بهترین عصاره روغنی است.

رنگ های حنا

ترکیبات فعال و رنگ‌های حنا در برگ‌های گیاه به دام افتاده‌اند. برگ گیاه حنا حاوی یک جزء رنگی قرمز-نارنجی به نام لاوسون (2-هیدروکسی-1،4-ناپتوکینون) است که به نام اسید هنوتانیک نیز شناخته می شود. حنا تا زمانی که مولکول های لاوسون از سلول های برگ حنا آزاد نشود، پوست یا مواد دیگر را رنگ آمیزی نمی کند. دستگاه اولتراسونیک توان بالا، یک تکنیک بسیار موثر برای شکستن سلول ها و متلاشی کردن و آزادسازی ترکیبات به دام افتاده است. هنگامی که خمیر حنا با مولکول‌های لاوسون آزاد شده روی پوست، چرم یا پارچه اعمال می‌شود، مواد رنگ‌کننده در مواد (پوست، مو، چرم، پارچه‌ها) نفوذ کرده و به پروتئین‌ها متصل می‌شوند.

آنتی اکسیدان ها و فنولیک های حنا

آنتی اکسیدان ها و ترکیبات فنلی افزودنی های ارزشمندی برای محصولات پزشکی و تغذیه ای هستند. حنا حاوی عوامل فعال چندگانه است که به دلیل اثرات ضد التهابی، ضد درد، کاهش فشار خون، ضد باکتری، ضد قارچ، قابض و ضد ویروسی ارزش دارد. علاوه بر 2-هیدروکسی ناپتوکینون (لاوسون)، مانیت، اسید تانیک، موسیلاژ و اسید گالیک به عنوان دیگر اجزای شیمیایی اصلی گیاه حنا شناخته می شوند. از نظر کمی، 2-هیدروکسی ناپتوکینون به عنوان ماده فعال زیستی اصلی یافت می شود. برای استفاده از مواد موثره حنا، می توان از عصاره آن به شکل رنگ، تنتور یا پماد استفاده کرد.

استخراج حنا با استفاده از دستگاههای اولتراسونیک بازده فنلی و فعالیت آنتی اکسیدانی عصاره حنا را بهبود می بخشد. پارامترهای فرآیند کنترل شده، امکان آزادسازی ترکیبات فعال را بدون آسیب رساندن به آنها فراهم می کند.

دستگاههای استخراج کننده اولتراسونیک

پردازشگرهای قدرتمند اولتراسونیک شرکت دانش بنیان فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن) امکان کنترل کامل تمام پارامترهای مهم فرآیند مانند دامنه، فشار، دما و شدت را فراهم می‌کنند. این تضمین می کند که ترکیبات فعال گیاهان (مانند حنا، زعفران، زیتون، آووکادو و غیره) به دلیل شرایط سخت فرآوری از بین نمی روند. تنظیم دقیق پارامترهای فرآیند این امکان را به شما می دهد تا فرآیند استخراج خود را برای دستیابی به کیفیت برتر و بالاترین خروجی بهینه کنید.

شرکت فاپن طیف کاملی از دستگاه های اولتراسونیک پرقدرت، از تخربب کننده سلول های آزمایشگاهی تا سیستم های اولتراسونیک صنعتی را ارائه می دهد. استخراج کننده های اولتراسونیک ما را می توان برای استخراج در درون بچ و یا فرایند مداوم از طریق جریان درون خط (In-Line) استفاده کرد.

با نیازهای استخراج خود همین امروز با ما تماس بگیرید! ما خوشحال خواهیم شد که مناسب ترین دستگاه اولتراسونیک را برای نیازهای شما به شما پیشنهاد کنیم.

خوب است بدانید

دربارۀ حنا

حنا (Lawsonia inermis Linn) گیاهی همیشه سبز و گلدار است که به نام‌های حنا، مهندی، درخت حنا و یا درخت مینیونت نیز شناخته می‌شود.

از ترکیبات حنا به عنوان گیاه دارویی و رنگ طبیعی استفاده می شود. لاوسون یک رنگدانه طبیعی است که در برگ های حنا یافت می شود. لاوسون (2-هیدروکسی-1،4-نفتوکینون)، همچنین به عنوان اسید هنوتانیک شناخته می شود، به عنوان رنگ قرمز نارنجی برای رنگ کردن پوست، مو و منسوجات استفاده می شود. هنگامی که حنا برای لوازم آرایشی و زیبایی بدن استفاده می شود، به عنوان خمیر حنا روی پوست استفاده می شود. لاوسون، عامل رنگ آمیزی حنا، باید از سلول های گیاهی آزاد شده باشد، به عنوان مثال با استفاده از استخراج اولتراسونیک. هنگامی که خمیر حنا استفاده می شود، رنگ به بیرونی ترین لایه پوست می رسد و رنگ قرمز قهوه ای معمولی ایجاد می کند.

برگ، دانه و پوست حنا رایج ترین اشکال تهیه عصاره است که برای اهداف دارویی استفاده می شود. غلظت بالای ترکیبات فعال شیمیایی و غذایی در گیاه حنا به دلیل اثرات ضد التهابی، ضد درد، کاهش فشار خون، ضد باکتری، ضد قارچ، قابض و ضد ویروسی آن استفاده می شود. غلظت بالای ترکیبات فعال شیمیایی و غذایی در گیاه حنا به دلیل اثرات ضد التهابی، ضد درد، کاهش فشار خون، ضد باکتری، ضد قارچ، قابض و ضد ویروسی آن استفاده می شود. با توجه به این خواص پزشکی و مرتبط با سلامت، ترکیبات مشتق شده از حنا مانند آنتی اکسیدان ها و فنولیک ها در تهیه مواد غذایی و محصولات دارویی (مانند طب سنتی، طب آیورودا) استفاده می شود.

علاوه بر این، آنتی اکسیدان های طبیعی به عنوان افزودنی موثر در کاهش تخریب اکسیداتیو مواد غذایی مانند روغن ها و مواد غذایی با محتوای چربی بالا شناخته می شوند.

حنا به عنوان رنگ و ترکیب آرایشی شناخته می شود که به طور گسترده ای به عنوان رنگ طبیعی برای مو، پوست، ناخن و همچنین منسوجات استفاده می شود.