تولید کننده تجهیزات التراسونیک
فاپن
از هم پاشیدگی سلولی (لیز کردن سلولی) با دستگاه اولتراسونیک هموژنایزر صنعتی اولتراسونیک

فراصوت (الترا سونیک) وسیله ای موثر برای از هم پاشیدن ساختارهای سلولی است. این اثر می تواند برای استخراج مواد داخل سلولی (مانند نشاسته) از داخل ماتریس سلولی استفاده شود.

فراصوت (الترا سونیک) امواج متناوب فشار بالا فشار پایین را در مایعی که در معرض آن قرار گرفته است ایجاد می کند. در طول چرخه فشار کم، امواج اولتراسونیک حباب‌های خلاء کوچکی را در مایع ایجاد می‌کنند که در طول یک چرخه فشار بالا به شدت منفجر می شوند. این پدیده کاویتاسیون نامیده می شود. انفجار حباب کاویتاسیون باعث ایجاد نیروهای برشی هیدرودینامیکی قوی می شود.

از هم پاشیدگی ساختارهای سلولی با امواج فراصوت (الترا سونیک)

نیروهای برشی می توانند مواد فیبری و سلولزی را به ذرات ریز تجزیه کنند و دیواره های ساختار سلول را بشکنند. این امر مقدار بیشتری از مواد درون سلولی مانند نشاسته یا شکر را در مایع آزاد می کند. علاوه بر این، مواد دیواره سلولی به بقایای کوچکی تبدیل می شوند.

این اثر می تواند برای تخمیر، هضم و سایر فرآیندهای تبدیل مواد آلی استفاده شود. پس از خرد کردن و آسیاب کردن، فراصوت (الترا سونیک) مقادیر بیشتری از مواد داخل سلولی به عنوان مثال نشاسته همچنین بقایای دیواره سلولی را در دسترس آنزیم هایی که نشاسته را به قند تبدیل می کنند قرار می دهد. همچنین سطح در معرض آنزیم ها را در طی مایع سازی یا ساکاره شدن افزایش می دهد. این معمولا سرعت و بازده تخمیر مخمر و سایر فرآیندهای تبدیل را افزایش می دهد، به عنوان مثال برای افزایش تولید اتانول از زیست توده.

می توانید تخریب سلولی را در هر مقیاسی آزمایش نمایید.

برای حجم های 0.1 تا 100 میلی لیتر می‌توانید از 150UPS استفاده کنید.

برای حجم های 100 میلی لیتر تا 500 سی سی می‌توانید از 400UPS استفاده کنید.

برای حجم های 100 میلی لیتر تا 2 لیتر می‌توانید از 1200UPS رومیزی استفاده کنید.

برای حجم های 600 میلی لیتر تا 20 لیتر می‌توانید از 1200UPS به همراه راکتور و پمپ استفاده کنید.

برای حجم های بالاتر و همچنین فرایند های پیوسته می توانید از دستگاههای با توان بالاتر شرکت دانش بنیان فناوری ایرانیان پژوهش نصیر استفاده نمایید. می توانید برای بهینه سازی فرایند خود با کارشناسان ما تماس بگیرید.

خوب است بدانید:

تابش اولتراسونیک درون مایع چه پیامدی دارد:

جریان اکوستیکی

موج صوتی هنگامی که از مایعی عبور می کند به خاطر اصطکاک ناشی از ویسکوزیته حرکت خود را به مرور از دست می دهد. حرکت به مایع انتقال می یابد و در نتیجه، شکل گیری حرکت مایع در جهت انتشار موج است. این جریان شاری را القاء می کند که اغلب به جریان آکوستیکی معروف است (شکل ‏1‑5). برای مثال، سرعت جریان از چند سانتی متر تا بیش از چند متر در هر ثانیه بدست می آید. در حضور ذرات کوچک، اصطکاک بین شاره و ذرات می تواند تا مقادیر بالاتر جریان های میکرو برود. به خاطر این پدیده، فراصوت یک وسیله غیر تهاجمی برای افزایش جرم و انتقال حرارت است. به هر حال بازده انرژی فراصوت برای مخلوط کردن از همزنهای مکانیکی به نسبت کمتر است، از این رو در فرایندهای دیگر، مانند تولید حفره های صوتی صرف شده و نهایتاً بخش قابل توجهی از انرژی صوتی (99 درصد) به گرما تبدیل میشود.

حباب سازی صوتی

اغلب، مایعات حاوی حباب های گاز هستند که در برابر انحلال توسط چسبیدن به ناخالصی یا سطح، مقاوم هستند. تحت تاثیر فشار ترقیق از موج صوتی، حباب می تواند از گاز محلول در مایعات و همچنین بخار جزئی از مایع بوجود بیاید. متناسب با اندازه این حباب ها، فرکانس و دامنه فشار فراصوت، تغییرات فشار موج صوتی حبا ب ها را در حرکت شعاعی قرار می دهد. در طول فاز ترقیق، فشار منفی موج صوتی، منجر به افزایش حباب تا شعاع بیشینه­ای می شود که گاهاً حباب را مشاهده پذیر می نماید. مرحله فشرده سازی بعدی منجر به انقباظ حباب می شود. برای شرایط خاص، کاواک (حفره) در یک حرکت غیر خطی قرار می گیرد و فروریختگی حفره1 در بازه زمانی کوتاه با مرحله بزرگ شدنش مقایسه می شود (شکل ‏1‑6)، از اینرو دینامیک فروریختگی در مقایسه با جرم و انتقال حرارت آن بسیار سریع است. حباب ها ایجاد فشار بالا می کنند و دما در شرایط بی در رو، در محتوی حباب افزایش می یابد. دمای چندین هزار درجه، فشار صدها بار، و نرخ گرمایش و سرمایش بواسطه این شرایط در نقطه داغ2 بدست می آید. فروریختگی با نوسان های تکرار شدنی همراه است، توجه کنید که بعد از بالا آمدن، تا فاز رقیق شدن بعدی، یک موج صوتی دوباره و یک حباب سازی دوباره رخ می دهد.

فاپن از تست آزمایشگاهی تا صنعتی سازی محصول همراه شماست.

قیمت دستگاه هموژنایزر

قیمت دستگاه هموژنایزر ایرانی بسته به نوع دستگاه هموژنایزر آزمایشگاهی، دستگاه هموژنایزر نیمه صنعتی و دستگاه هموژنایزر صنعتی متفاوت است. معمولاً توان دستگاه هموژنایزر نیمه صنعتی 3 تا 5 برابر دستگاه هموژنایزر آزمایشگاهی است ولی قیمت آن در حدود2 تا 2.5 برابر قیمت هموژنایزر آزمایشگاهی می باشد. همچنین توان یک دستگاه هموژنایزر صنعتی در حدود 3 تا 5 برابر دستگاه هموژنایزر نیمه صنعتی و 10 تا 14 برابر دستگاه هموژنایزر آزمایشگاهی است ولی قیمت هموژنایزر صنعتی در حدود 2 تا 3 برابر دستگاه هموژنایزر نیمه صنعتی می باشد. ولی به هر حال قیمت هموژنایزر قیمت بسیار مقرون به صرفه ای است چون دستگاه التراسونیک (اولتراسونیک) با درآمدزایی بسیار بالا قیمت دستگاه التراسونیک (اولترا سونیک) را جبران می کند.

جهت کسب اطلاع از قیمت دستگاه هموژنایزر آزمایشگاهی و قیمت دستگاه هموژنایزر صنعتی با شرکت فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن) تماس بگیرید. همکاران ما ضمن مشاوره دقیق در خصوص خرید دستگاه هموژنایزر مورد نیاز صنعت شما، خرید دستگاه التراسونیک مقرون به صرفه را به شما پیشنهاد می دهند. زیرا خرید دستگاه هموژنایزر با توجه به طیف وسیع هموژنایزر ایرانی ساخت شرکت فاپن و قیمت دستگاه التراسونیک ایرانی که بسیار پایین تراز نمونه های اروپایی و حتی چینی می باشد نیاز به امکان سنجی، تست آزمایشگاهی، تست نیمه صنعتی یا پایلوت و تست صنعتی دارد تا بهترین نتیجه در خرید دستگاه هموژنایزر را داشته باشد.

برای مشاهده دستگاه های نصب و راه اندازی شده در صنایع غذایی لینک های زیر را ببینید:

نصب و راه اندازی سامانه عصاره گیری التراسونیک

https://www.aparat.com/v/agRAm

سامانه عصاره گیری التراسونیک

https://www.aparat.com/v/mcqux

تولید سس بالزامیک با التراسونیک

https://www.aparat.com/v/uxoVe

تولید نانوامولسیون با دستگاه التراسونیک هموژنایزر نیمه صنعتی

https://www.aparat.com/v/EMQDZ

1 collapse

2 Hot spot